powrót
Dla rodzicow Co się dzieje w mieście Organizowane od sześciu lat Warszawskie Spotkania Komiksowe zdążyły na stałe wpisać się w kalendarz

Komiks w stolicy

Tekst Marcin Herman

Czyli krótka historia Warszawskich Spotkań Komiksowych

Organizowane od sześciu lat Warszawskie Spotkania Komiksowe zdążyły na stałe wpisać się w kalendarz imprez każdego prawdziwego fana komiksu.

Organizowane tradycyjnie w marcu WSK są obok Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi największym świętem komiksu w Polsce.

Warszawskie Spotkania Komiksowe zostały zorganizowane po raz pierwszy 24 marca 2001 roku w Domu Kultury Łowicka. W jednym z dwóch pomieszczeń przeznaczonych na WSK zorganizowano giełdę, na której swoją ofertę zaprezentowały zarówno duże wydawnictwa takie jak Egmont, Waneko i Jupi Direct, jak i mniejsi wydawcy magazynów komiksowych. W pomieszczeniu giełdy można było również podziwiać wystawę współczesnego polskiego komiksu złożoną z prac m.in. Przemysława Truścińskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza do scenariuszy Denisa Wojdy, Roberta Adlera do scenariuszy Tobiasza Piątkowskiego i wielu innych.

Spotkania z twórcami komiksów
W drugiej sali odbywały się spotkania z twórcami komiksów. Gośćmi 1. WSK byli m.in. Przemysław Truściński, jeden z najbardziej wszechstronnych twórców młodego pokolenia, Bogusław Polch, rysownik m.in. serii „wg Danikena” oraz „Wiedźmina”, Tadeusz Baranowski, autor przygód profesorka Nerwosolka i Orient Mena. W bloku „układ warszawski” spotkali się mieszkający w stolicy twórcy tzw. młodego pokolenia.

Konkurs wiedzy o komiksie
W czasie imprezy nie zabrakło również konkursu wiedzy o komiksie, pokazu komiksowych filmów rysunkowych, a także spotkania z wydawcami. W holu Domu Kultury Łowicka czynna była kawiarenka, w której można było swobodnie porozmawiać ze znajomymi, twórcami komiksu i znajomymi twórcami komiksu. Ten nieformalny charakter spotkań w dużej mierze zadecydował o kształcie kolejnych Warszawskich Spotkań Komiksowych.

Zachęceni sukcesem pierwszej edycji organizatorzy, czyli załoga księgarni komiksowej Centrum Komiksu, postanowili pójść za ciosem i pomyśleć o organizacji kolejnych Warszawskich Spotkań Komiksowych, tym razem z nieco większym rozmachem.

Drugie Warszawskie Spotkania Komiksowe zorganizowano 16 marca 2002 roku w Kinie Grunwald. Miejsce to, które wkrótce przemianowano na Dom Wojska Polskiego, miało zostać na kolejne trzy lata stałą lokalizacją WSK.

Jak zwykle imprezę uświetniły gwiazdy: Henryk Jerzy Chmielewski czyli Papcio Chmiel, autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, a także Grzegorz Rosiński, od lat mieszkający w Szwajcarii twórca popularnego „Thorgala”.

Uczestnicy 2. WSK mogli również porozmawiać z młodymi polskimi twórcami komiksów, m.in. Rafałem Skarżyckim i Tomkiem Leśniakiem, autorami serii „Jeż Jerzy”, Tobiaszem Piątkowskim i Robertem Adlerem twórcami humorystycznych „48 stron” i cyberpunkowego cyklu „Status 7” oraz Piotrem Kowalskim scenarzystą i rysownikiem komiksu „Gail”.

Przedstawiciele wudawnictw
O planach wydawniczych mówili przedstawiciele wydawnictw Egmont oraz Twój Komiks. Poprawiającą się sytuację na komiksowym rynku można było zaobserwować na giełdzie, gdzie w porównaniu z wcześniejszymi imprezami stoiska z nowościami zaczęły powoli wypierać sprzedawców archiwaliów. Ponadto specjalnie na 2. WSK ukazał się album „I co dalej kapitanie?” będący hołdem młodych twórców komiksu dla Kapitana Żbika, czyli jednej z najbardziej popularnej postaci polskiego komiksu, a także „Antologia 2. Warszawskich Spotkań Komiksowych”.

W związku z dobrą sytuacją na polskim rynku komiksowym, trzecie Warszawskie Spotkania Komiksowe trwały aż dwa dni. Pierwszego dnia odbywały się tradycyjne dla tej imprezy atrakcje. Podobnie jak w poprzednich latach gośćmi WSK była czołówka polskich twórców komiksu, zarówno młodego pokolenia, jak i klasyków.

Program 3. WSK został podzielony na kilka bloków, w których dyskutowano na temat komiksu polskiego, amerykańskiego, frankofońskiego i japońskiego, a także różnych gatunków komiksu. Ponadto 3. Warszawskim Spotkaniom Komiksowym towarzyszyło okazjonalne wydawnictwo mające formę antologii tematycznej „Manga po polsku”.

Drugi dzień upłynął pod znakiem „W.I.T.C.H”, czyli bardzo popularnego komiksu dla dziewczynek. Budynek Kina Grunwald został po prostu opanowany przez blisko 2 tysiące kilkuletnich fanek „W.I.T.C.H.-a”. Gościem 3. WSK była rysowniczka komiksu Giada Perissinotto. Po jej autograf ustawiła się co najmniej kilkudziesięciometrowa kolejka. Natomiast sala kinowa, w której odbywał się konkurs na najlepsze przebranie za postać z komiksu, po prostu pękała w szwach. Fanki „W.I.T.C.H” uczestniczyły także w warsztatach komiksowych prowadzonych przez Tomasza Leśniaka, rysownika serii „Tymek i Mistrz”, pokazach magicznych sztuczek oraz spotkaniach poświęconych magii, horoskopom i astrologii.

Czwarte Warszawskie Spotkania Komiksowe zbiegły się z 10. urodzinami jednej z najbardziej oryginalnych postaci polskiego komiksu, czyli Jeża Jerzego. Z tej okazji specjalne, urodzinowe log WSK zaprojektował rysownik komiksu „Jeż Jerzy”. Odbyło się także spotkanie z ojcami Jeża czyli Tomkiem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim, a także okolicznościowy konkurs.

Podczas 4. WSK nie zabrakło gwiazd z zagranicy. Do Warszawy przyjechał Grzegorz Rosiński, niestrudzony twórca „Thorgala”, który opowiadał o nowym wówczas projekcie, czyli „Zemście Hrabiego Skarbka”. W WSK uczestniczył również Dave McKean, ilustrator, grafik i twórca komiksów, znany głównie jako rysownik współpracujący z Neilem Gaimanem. Na 4. WSK nie dojechał z Belgii Marvano, rysownik serii „Wieczna Wojna”, ponieważ dopiero na lotnisku zreflektował się, że Polska nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, a on niestety nie ma ważnego paszportu.

Tradycja Warszawskich Spotkań Komiksowych
Tradycją Warszawskich Spotkań Komiksowych stało się już podpisywanie albumów, w którym jak co roku uczestniczyło kilkudziesięciu polskich twórców komiksu, m.in. Bartek i Tomasz Minkiewiczowie, autorzy serii „Wilq Superbohater”, Bogusław Polch, Robert Adler, Rafał Gosieniecki, Fil i Termos, Szarlota Pawel, autorka niezapomnianego „Kleksa”, Papcio Chmiel, Tadeusz Baranowski, Tomasz Niewiadomski, Ryszard Dąbrowski, Marek Turek, Mateusz Skutnik, Janusz Ordon, Rafał Urbański, Piotr Kowalski, a także wspomniane wcześniej gwiazdy z zagranicy.

4. Warszawskie Spotkania Komiksowe obfitowały również w liczne premiery komiksowe. Ukazało się w sumie 38 nowych tytułów, z czego 16 stanowiły produkcje polskich autorów. Trzecie i czwarte Warszawskie Spotkania Komiksowe przypadły na szczytowy okres komiksowego boomu w naszym kraju.

Ubiegłoroczne 5. Warszawskie Spotkania Komiksowe obfitował w spotkania z polskimi twórcami, którzy zaczęli powoli zdobywać sobie popularność za granicą. Z uczestnikami 5. WSK spotkali się m.in. Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz, autorzy komiksu „Esencja”, którym zwyciężyli europejski konkurs na komiks, rozpoczynając tym samym swoją zagraniczną karierę, Piotr Kowalski, pracujący nad swoim debiutem na rynku frankofońskim oraz Dagmara Matuszak, autorka ilustracji do książki Neila Gaimana p.t. „Melinda”.

Podczas 5. WSK nie zabrakło również nowych brzmień w polskim komiksie, czyli spotkań z debiutantami, a także przedstawicieli „złotej ery” polskiego komiksu, reprezentowanej przez Szarlotę Pawel, autorkę przygód Kleksa. Była ona autorką logo 5. WSK, które oczywiście przedstawiało Kleksa. W hołdzie tej postaci i autorce czołowi polscy rysownicy zaprezentowali na galerii swoje wersje tego bohatera.

Każda edycja Warszawskich Spotkań Komiksowych obfituje w liczne atrakcje. Warto przyjechać w marcu do Warszawy, by na własne oczy zobaczyć, co nowego wydarzyło się w polskim komiksowym światku przed ostatni rok. WSK jest również doskonałą okazją do tego, by spotkać znanych twórców komiksu z kraju i zagranicy oraz spędzić trochę czasu w towarzystwie znajomych „od komiksu”.

Zbliżające się 6. Warszawskie Spotkania Komiksowe również pełne będą ciekawych wydarzeń, o czym będzie można się przekonać 25 marca 2006 roku w warszawskim Kinie Ochota i Ośrodku Kultury Ochoty.

 

 
Pomóż się nam rozwijać. Podziel się tym artykułem na Facebooku:

Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o. o.

Adres:

  • ul. Dzielna 60
  • 01-029 Warszawa

Kontakt:

logo
 
zostaw komentarz
Twoje imię lub nick
CAPTCHA Image Przeładuj
Przepisz kod z obrazka
Twój komentarz Wyślij komentarz
komentarze
Brak komentarzy
Kurs angielskiego dla dzieci
W każdy czwartek wysyłamy najświeższe wiadomości
o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach
z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród czytelników losujemy bezpłatne zaproszenia! Zapisz się - to nic nie kosztuje!
wybierz region: 
wpisz email:
akceptuję politykę prywatności
zobacz, jak wygląda newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

zapisz się na newsletter


Konkursy
Konkurs Scooby Doo! Konkurs Scooby Doo!

Czy wśród Czytelników Miasta Dzieci są tacy, którzy cieszą się na myśl o wrześniowym pierwszym dzwonku? Jeśli tak, może zainteresuje Was konkurs, w którym do wygrania plecaki (w sam raz do szkoły!), komplety pościeli i deskorolki z wizerunkiem bardzo tchórzliwego, zawsze głodnego i lubianego przez dzieci na całym świecie, Scooby-Doo. Zapraszamy do zabawy! Prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe to szansa na wygranie jednej z czternastu nagród!

Mężczyzna też człowiek. Konkurs Mężczyzna też człowiek. Konkurs

W Mieście Dzieci jest mnóstwo konkursów dla maluszków i starszaków. Dla przedszkolaków i uczniów. Dla młodzieży oraz mam. A co z ojcami? O tatusiach także nie zapominamy! Wraz z Wydawnicwtem Drzewo Babel zapraszamy do udziału w konkursie. Na Zwycięzców czeka 10 książek "Mężczyzna też człowiek" Wojciecha Eichelbergera.

wszystkie
Czytelnia
Zielony ogródek w domu. Recykling

Wiosna to czas porządków w ogrodzie. Tym, którzy ogrodu nie posiadają, proponujemy wesoły ogródek w domu. Nie trzeba wydawać pieniędzy na doniczki. Zobaczcie, jak można do tego wykorzystać zużyte butelki!

Komunikacja w wieku niemowlęcym

Wszystkich nas zastanawia kiedy dziecko zaczyna podejmować pierwsze próby komunikacji. Okazuje się, że stosunkowo wcześnie - proces opanowania języka zaczyna się już podczas życia płodowego!

Odbierz prezent od Miasta Dzieci!
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
wrzesień 
dzisiaj
Pn Wt śr Cz Pt So Nd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
nasi eksperci
Wojciech Eichelberger
Psycholog, psychoterapeuta, współtwórca Instytutu Psychoimmunologii
Aneta Strelau
Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem
zadaj pytanie
WYDARZENIA NA WEEKEND