egmont_swieta_940x90
powrót
Dla rodzicow Co się dzieje w mieście Organizowane od sześciu lat Warszawskie Spotkania Komiksowe zdążyły na stałe wpisać się w kalendarz

Komiks w stolicy

Tekst Marcin Herman

Czyli krótka historia Warszawskich Spotkań Komiksowych

Organizowane od sześciu lat Warszawskie Spotkania Komiksowe zdążyły na stałe wpisać się w kalendarz imprez każdego prawdziwego fana komiksu.

Organizowane tradycyjnie w marcu WSK są obok Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi największym świętem komiksu w Polsce.

Warszawskie Spotkania Komiksowe zostały zorganizowane po raz pierwszy 24 marca 2001 roku w Domu Kultury Łowicka. W jednym z dwóch pomieszczeń przeznaczonych na WSK zorganizowano giełdę, na której swoją ofertę zaprezentowały zarówno duże wydawnictwa takie jak Egmont, Waneko i Jupi Direct, jak i mniejsi wydawcy magazynów komiksowych. W pomieszczeniu giełdy można było również podziwiać wystawę współczesnego polskiego komiksu złożoną z prac m.in. Przemysława Truścińskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza do scenariuszy Denisa Wojdy, Roberta Adlera do scenariuszy Tobiasza Piątkowskiego i wielu innych.

Spotkania z twórcami komiksów
W drugiej sali odbywały się spotkania z twórcami komiksów. Gośćmi 1. WSK byli m.in. Przemysław Truściński, jeden z najbardziej wszechstronnych twórców młodego pokolenia, Bogusław Polch, rysownik m.in. serii „wg Danikena” oraz „Wiedźmina”, Tadeusz Baranowski, autor przygód profesorka Nerwosolka i Orient Mena. W bloku „układ warszawski” spotkali się mieszkający w stolicy twórcy tzw. młodego pokolenia.

Konkurs wiedzy o komiksie
W czasie imprezy nie zabrakło również konkursu wiedzy o komiksie, pokazu komiksowych filmów rysunkowych, a także spotkania z wydawcami. W holu Domu Kultury Łowicka czynna była kawiarenka, w której można było swobodnie porozmawiać ze znajomymi, twórcami komiksu i znajomymi twórcami komiksu. Ten nieformalny charakter spotkań w dużej mierze zadecydował o kształcie kolejnych Warszawskich Spotkań Komiksowych.

Zachęceni sukcesem pierwszej edycji organizatorzy, czyli załoga księgarni komiksowej Centrum Komiksu, postanowili pójść za ciosem i pomyśleć o organizacji kolejnych Warszawskich Spotkań Komiksowych, tym razem z nieco większym rozmachem.

Drugie Warszawskie Spotkania Komiksowe zorganizowano 16 marca 2002 roku w Kinie Grunwald. Miejsce to, które wkrótce przemianowano na Dom Wojska Polskiego, miało zostać na kolejne trzy lata stałą lokalizacją WSK.

Jak zwykle imprezę uświetniły gwiazdy: Henryk Jerzy Chmielewski czyli Papcio Chmiel, autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, a także Grzegorz Rosiński, od lat mieszkający w Szwajcarii twórca popularnego „Thorgala”.

Uczestnicy 2. WSK mogli również porozmawiać z młodymi polskimi twórcami komiksów, m.in. Rafałem Skarżyckim i Tomkiem Leśniakiem, autorami serii „Jeż Jerzy”, Tobiaszem Piątkowskim i Robertem Adlerem twórcami humorystycznych „48 stron” i cyberpunkowego cyklu „Status 7” oraz Piotrem Kowalskim scenarzystą i rysownikiem komiksu „Gail”.

Przedstawiciele wudawnictw
O planach wydawniczych mówili przedstawiciele wydawnictw Egmont oraz Twój Komiks. Poprawiającą się sytuację na komiksowym rynku można było zaobserwować na giełdzie, gdzie w porównaniu z wcześniejszymi imprezami stoiska z nowościami zaczęły powoli wypierać sprzedawców archiwaliów. Ponadto specjalnie na 2. WSK ukazał się album „I co dalej kapitanie?” będący hołdem młodych twórców komiksu dla Kapitana Żbika, czyli jednej z najbardziej popularnej postaci polskiego komiksu, a także „Antologia 2. Warszawskich Spotkań Komiksowych”.

W związku z dobrą sytuacją na polskim rynku komiksowym, trzecie Warszawskie Spotkania Komiksowe trwały aż dwa dni. Pierwszego dnia odbywały się tradycyjne dla tej imprezy atrakcje. Podobnie jak w poprzednich latach gośćmi WSK była czołówka polskich twórców komiksu, zarówno młodego pokolenia, jak i klasyków.

Program 3. WSK został podzielony na kilka bloków, w których dyskutowano na temat komiksu polskiego, amerykańskiego, frankofońskiego i japońskiego, a także różnych gatunków komiksu. Ponadto 3. Warszawskim Spotkaniom Komiksowym towarzyszyło okazjonalne wydawnictwo mające formę antologii tematycznej „Manga po polsku”.

Drugi dzień upłynął pod znakiem „W.I.T.C.H”, czyli bardzo popularnego komiksu dla dziewczynek. Budynek Kina Grunwald został po prostu opanowany przez blisko 2 tysiące kilkuletnich fanek „W.I.T.C.H.-a”. Gościem 3. WSK była rysowniczka komiksu Giada Perissinotto. Po jej autograf ustawiła się co najmniej kilkudziesięciometrowa kolejka. Natomiast sala kinowa, w której odbywał się konkurs na najlepsze przebranie za postać z komiksu, po prostu pękała w szwach. Fanki „W.I.T.C.H” uczestniczyły także w warsztatach komiksowych prowadzonych przez Tomasza Leśniaka, rysownika serii „Tymek i Mistrz”, pokazach magicznych sztuczek oraz spotkaniach poświęconych magii, horoskopom i astrologii.

Czwarte Warszawskie Spotkania Komiksowe zbiegły się z 10. urodzinami jednej z najbardziej oryginalnych postaci polskiego komiksu, czyli Jeża Jerzego. Z tej okazji specjalne, urodzinowe log WSK zaprojektował rysownik komiksu „Jeż Jerzy”. Odbyło się także spotkanie z ojcami Jeża czyli Tomkiem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim, a także okolicznościowy konkurs.

Podczas 4. WSK nie zabrakło gwiazd z zagranicy. Do Warszawy przyjechał Grzegorz Rosiński, niestrudzony twórca „Thorgala”, który opowiadał o nowym wówczas projekcie, czyli „Zemście Hrabiego Skarbka”. W WSK uczestniczył również Dave McKean, ilustrator, grafik i twórca komiksów, znany głównie jako rysownik współpracujący z Neilem Gaimanem. Na 4. WSK nie dojechał z Belgii Marvano, rysownik serii „Wieczna Wojna”, ponieważ dopiero na lotnisku zreflektował się, że Polska nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, a on niestety nie ma ważnego paszportu.

Tradycja Warszawskich Spotkań Komiksowych
Tradycją Warszawskich Spotkań Komiksowych stało się już podpisywanie albumów, w którym jak co roku uczestniczyło kilkudziesięciu polskich twórców komiksu, m.in. Bartek i Tomasz Minkiewiczowie, autorzy serii „Wilq Superbohater”, Bogusław Polch, Robert Adler, Rafał Gosieniecki, Fil i Termos, Szarlota Pawel, autorka niezapomnianego „Kleksa”, Papcio Chmiel, Tadeusz Baranowski, Tomasz Niewiadomski, Ryszard Dąbrowski, Marek Turek, Mateusz Skutnik, Janusz Ordon, Rafał Urbański, Piotr Kowalski, a także wspomniane wcześniej gwiazdy z zagranicy.

4. Warszawskie Spotkania Komiksowe obfitowały również w liczne premiery komiksowe. Ukazało się w sumie 38 nowych tytułów, z czego 16 stanowiły produkcje polskich autorów. Trzecie i czwarte Warszawskie Spotkania Komiksowe przypadły na szczytowy okres komiksowego boomu w naszym kraju.

Ubiegłoroczne 5. Warszawskie Spotkania Komiksowe obfitował w spotkania z polskimi twórcami, którzy zaczęli powoli zdobywać sobie popularność za granicą. Z uczestnikami 5. WSK spotkali się m.in. Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz, autorzy komiksu „Esencja”, którym zwyciężyli europejski konkurs na komiks, rozpoczynając tym samym swoją zagraniczną karierę, Piotr Kowalski, pracujący nad swoim debiutem na rynku frankofońskim oraz Dagmara Matuszak, autorka ilustracji do książki Neila Gaimana p.t. „Melinda”.

Podczas 5. WSK nie zabrakło również nowych brzmień w polskim komiksie, czyli spotkań z debiutantami, a także przedstawicieli „złotej ery” polskiego komiksu, reprezentowanej przez Szarlotę Pawel, autorkę przygód Kleksa. Była ona autorką logo 5. WSK, które oczywiście przedstawiało Kleksa. W hołdzie tej postaci i autorce czołowi polscy rysownicy zaprezentowali na galerii swoje wersje tego bohatera.

Każda edycja Warszawskich Spotkań Komiksowych obfituje w liczne atrakcje. Warto przyjechać w marcu do Warszawy, by na własne oczy zobaczyć, co nowego wydarzyło się w polskim komiksowym światku przed ostatni rok. WSK jest również doskonałą okazją do tego, by spotkać znanych twórców komiksu z kraju i zagranicy oraz spędzić trochę czasu w towarzystwie znajomych „od komiksu”.

Zbliżające się 6. Warszawskie Spotkania Komiksowe również pełne będą ciekawych wydarzeń, o czym będzie można się przekonać 25 marca 2006 roku w warszawskim Kinie Ochota i Ośrodku Kultury Ochoty.

 

 
Pomóż się nam rozwijać. Podziel się tym artykułem na Facebooku:

Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o. o.

Adres:

  • ul. Dzielna 60
  • 01-029 Warszawa

Kontakt:

logo
 
zostaw komentarz
Twoje imię lub nick
CAPTCHA Image Przeładuj
Przepisz kod z obrazka
Twój komentarz Wyślij komentarz
komentarze
Brak komentarzy
W każdy czwartek wysyłamy najświeższe wiadomości
o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach
z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród czytelników losujemy bezpłatne zaproszenia! Zapisz się - to nic nie kosztuje!
wybierz region: 
wpisz email:
akceptuję politykę prywatności
zobacz, jak wygląda newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

zapisz się na newsletter


Konkursy
Encyklopedia postaci dla wielbicieli Gwiezdnych wojen Encyklopedia postaci dla wielbicieli Gwiezdnych wojen

W przededniu premiery kolejnej części "Gwiezdnych wojen" Miasto Dzieci i Wydawnictwo Egmont zapraszają do udziału w konkursie. Wydana po raz pierwszy w Polsce "Encyklopedia Postaci Star Wars" zawiera wiele informacji o dzielnych Jedi i złowrogich Sithach, groźnych potworach, dziwacznych Kosmitach i egzotycznych droidach z obydwu trylogii - opisy ponad 200 postaci! Zapraszamy - do wygrania aż 10 książek!

Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem

Czy można napisać wiersze, które zachwycą dzieci, a rodzicom pomogą w edukacji najważniejszych postaw społecznych u swoich pociech? Kolejna książka Michała Zawadki, autora bestsellerowej "Mądrości z natury", znakomitego mówcy, trenera wystąpień publicznych, autora programów warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych udowodniła, że można! Jeżeli jesteście ciekawi efektu, zapraszamy do udziału w konkursie!

wszystkie
Czytelnia
O trudzie rozstania. Lęk separacyjny u dziecka

Bardzo martwię się o synka. On panicznie boi się rozstania z najbliższymi. Objawia się to płaczem i prośbą o pozostawienie go w domu. Trwa to już jakiś czas. Ostatnio nie chce już sam spać. Nie ma mowy o jakimkolwiek samotnym wyjściu razem z klasą np. do parku, kina, teatru, czy na szkolną zabawę. Ten lęk powoduje, że nie może skupić się na żadnych zajęciach, nie bawi się z dziećmi, jest smutny, zapłakany, często krzyczy, jest agresywny, zdarza się, że ma torsje. Nie chce zostać sam w szkole nawet na krótką chwilę, wpada w histerię, gdy odprowadzę go i próbuje się z nim pożegnać, kurczowo się mnie trzyma.

Uważaj na sól. Zbyt dużo soli w diecie dzieci!

Spożycie soli w Polsce dwukrotnie przekracza zalecenia WHO Już 10,5 mln osób w Polsce choruje na nadciśnienie tętnicze, a do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć aż o 30%. Główną przyczyną tego stanu jest nadmierne spożycie soli, które w Polsce jest dwukrotnie większe od aktualnie zalecanego. Z danych przedstawionych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie wynika, że nadmierne spożycie soli w Polsce to problem, który dotyczy nie tylko populacji osób dorosłych, ale i dzieci.Fantastyczny prezent dla wszystkich fanów Basi
Idealny prezent dla młodych kibiców
Sprawdzone przepisy, proste instrukcje, piękne zdjęcia
Niezwykła historia niezwykłego piłkarza
Wielki powrót  debiutancka książka najsłodszej kulinarnej blogerki Doroty Świątkowskiej
Najlepsza książka dla każdego przedszkolaka
Odbierz prezent od Miasta Dzieci!
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
grudzień 
dzisiaj
Pn Wt śr Cz Pt So Nd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
nasi eksperci
Wojciech Eichelberger
Psycholog, psychoterapeuta, współtwórca Instytutu Psychoimmunologii
Aneta Strelau
Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem
zadaj pytanie