Zwycięzcy V konkursu Zabawka Przyjazna Dziecku

Zwycięzcy-V-konkursu-Zabawka-Przyjazna-Dziecku
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Zabawki oceniało w składzie: prof. Czesława Frejlich (ASP Kraków, Warszawa; redaktor naczelna magazynu „2+3D") przewodnicząca jury, Jacek Cynke (Instytut Wzornictwa Przemysłowego Warszawa), prof. Ryszard Kantor (etnolog , Akademia Pedagogiczna Kraków), Zbigniew Micherdziński (kierownik Galerii Sztuki – Regionalny Ośrodek Kultury – Bielsko Biała), Kamila Waleszkiewicz (redaktor naczelna portalu www.miastodzieci.pl).

Jury doceniło wysoki poziom i dobre wykonanie zabawek wdrożonych do produkcji i przyznało II nagrodę (2.000 zł) Andrzejowi Pilchowi z firmy ZHP Pilch Roman za Mistrza logiki i III nagrodę (1000 zł) Natalii Luniak z firmy Kalimby za Puzzle 3. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło firmie Nowa Szkoła za „Grzybek Manipulacyjny".

W kategorii zabawek artystycznych uznanie jury zyskał także chodniczek „Cars" autorstwa Joanny Rusin i Agnieszki Czop, który zdobył II nagrodę konkursu (2000 zł). Trzeciej nagrody w tej kategorii nie przyznano. W kategorii zabawek ludowych przyznano jedynie dwa wyróżnienia: dla Mateusza Gębali za konia na biegunach oraz dla Krzysztofa Góreckiego i Emilii Góreckiej za kotka na kółkach.

W kategorii debiutantów jury doceniło tylko trzy zabawki Gabrieli Cichowskiej: Pan Sz, Fik i Rebeka (II nagroda – 2000 zł), nie przyznając I i III nagrody. Dodatkowo wyróżniono pracę „Kołyszące kurczaki" Agaty Mozdzyniewicz z Zespołu Szkół Plastycznych im. Kenara z Zakopanego.
Każda z nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymała dodatkowo prawo oznaczania wyrobu znakiem – logo konkursu. Pozaregulaminowa nagroda: stoisko na targach Toys&Games w Łodzi w roku 2009 przypadło Fabryce Zabawek trzymyszy.pl.

Swoją nagrodę przyznało także jury dziecięce (dzieci z klasy II a Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach pod kierunkiem pani Małgorzaty Osterczy) w składzie: Dorota Grzegorzewska, Anna Gołuchowska, Klaudia Kornecka, Magdalena Krzyżyk, Laura Lee, Jakub Nosal, Daria Pierzak, Aniela Torres – Basureo ). Główna nagroda – 1000 zł przypadła Monice Stanisz za zabawkę „Wędkowisko" (7 głosów).

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbędzie się na początku grudnia. Tego samego dnia zostanie otwarta pokonkursowa wystawa, której towarzyszyć będzie katalog, prezentujące wszystkie zwycięskie i wyróżnione zabawki. W V konkursie „Zabawka przyjazna dziecku" 74 uczestników zgłosiło 164 zabawki. Konkurs zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja twórczości".

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ zabawek biorących udział w konkursie.