Żuraw. Ciekawostki o polskich ptakach

Żuraw ptaki w Polsce
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Gdy jesteś blisko – ciarki chodzą po plecach. Gdy jesteś daleko – pragniesz być bliżej!

Żuraw jest też przykładem gatunku, któremu się udało

Tajemniczy, nieuchwytny, najdzikszy z dzikich. Głos odległych bagien i pogańskich bogów. Symbol dalekich wędrówek oraz tego, co niedostępne.

Jeszcze 30 lat temu wydawało się, że nic go nie uratuje i zniknie z naszego krajobrazu tak, jak zniknęły bagniste uroczyska, które były jego domem.

Stał się jednak cud. Żuraw się zmienił – przystosował się.

Gdy osuszyliśmy nasze moczary, puszcze zamieniliśmy w sosnowe plantacje, a nasze miasta i osiedla pochłaniają coraz więcej przestrzeni – Żurawie wyszły na pola. Tym dzisiejszym wystarczy tylko trochę wilgoci lub śródpolny staw i już nie trwoży ich tak bardzo nasze sąsiedztwo.

Nie niszczmy tych stawów i nawet najmniejszych bagienek. Pozwólmy toczyć się strumykom. Chrońmy śródpolne miedze i remizy. Dzisiaj każdy skrawek natury jest  na wagę złota, bo od niego może zależeć niejedno życie lub nawet przetrwanie całego gatunku.

Podziwiajmy Żurawie i cieszmy się Życiem wokół nas – Bioróżnorodnością.

W Polsce żyje dzisiaj około 10-12 tysięcy par Żurawi.

Jeśli tylko będą dostatecznie ostrożne i dopisze im szczęście, w tych parach spędzą nawet 20-30 lat.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Cezary Korkosz

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!