Zdrowie i uroda w ciąży

Piękna w ciąży
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

1. Nie zapominaj o dezodorantach, gdyż wraz z przybieraniem na wadze, zaczynasz się intensywniej pocić. Najlepiej jeśli trzeba, bierz dwa razy dziennie prysznic lub zażywaj krótkich, 10-minutowych kąpieli. Nie eksperymentuj też z nowymi płynami do kąpieli. Najlepsze będą w tym czasie neutralne bezzapachowe płyny pod prysznic albo oliwki do kąpieli dla dzieci.

2. Moda ciążowa. Od piątego miesiąca ciąży będziesz potrzebowała specjalnej garderoby. Jeśli jesteś niska, nie kupuj ciążowych ogrodniczek, w których większość kobiet wygląda dość niezgrabnie, ponieważ krój ogrodniczek skraca sylwetkę. Najlepiej kup dwie bawełniane sukienki, do tego rozpinane sweterki, albo obszerne bluzy, spodnie w gumkę i wygodne buty na płaskim albo niewysokim obcasie.

3. Dbaj o ząbki, czyli rano i wieczorem myj przez 3 minuty zęby i dziąsła, by nie dopuścić do stanu zapalnego. Płucz usta wodą z solą, naparem z rumianku albo szałwią. Kobietom ciężarnym często krwawią dziąsła, to nic niezwykłego, ale może być przyczyną stanów zapalnych, jeśli się zaniedba higienę jamy ustnej. Koniecznie odwiedź stomatologa. Podczas ciąży osadza się więcej kamienia, niż normalnie.

4. Duże i kształtne piersi, by takie pozostały po porodzie, hartuj je raz pod zimnym, raz pod ciepłym strumieniem wody. Podczas osuszania ręcznikiem wycieraj intensywnie brodawki, a następnie wmasuj w nie balsam albo krem na rozstępy. I koniecznie kup stanik ciążowy, dobrze podtrzymujący biust. Warto też biust gimnastykować – złącz dłonie i kciukami dotknij klatki piersiowej. Wyprostuj plecy i napieraj spokojnie ale rytmicznie jedną dłonią na drugą, jakby się przepychały. To ćwiczenie wzmocni trochę mięśnie podtrzymujące powiększające się piersi.

5. Oczy – Twój atut, tak więc kremy pod oczy powinny zagościć w twojej kosmetyczce na co dzień. Stosuj kosmetyki do cery naczyniowej, gdyż podczas ciąży naczynka są wyjątkowo podatne na pękanie. Nie zapominaj także, o estetycznym, delikatnym makijażu. Przyszła mama tryska radością w naturalny sposób, ale nikt nie zabrania czuć się jednocześnie piękną i kobiecą. Podkreślone oczy dodają uroku i zmysłowości.

6. Pręgi na ciele, czyli głównym zagrożeniem będą dla ciebie rozstępy. Gdy intensywnie tyjesz – zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, skóra na brzuchu, udach, a czasem pod kolanami okazuje się nie dość elastyczna. Pojawią się na niej różowe lub niebieskawe linie, czyli rozstępy. By im zapobiegać, powinnaś od 3-4. miesiąca wcierać w pośladki, uda, brzuch i piersi krem przeciw rozstępom. Rób to okrężnymi ruchami – najlepiej w stronę zgodną z ruchem wskazówek zegara. Zabieg ten powinnaś wykonywać codziennie rano i wieczorem, aż do 3. miesiąca po porodzie.

7. Włosy i kosmetyczka: niestety w okresie ciąży nie możesz korzystać z pełnej oferty salonów kosmetycznych, ale możesz za to delikatnie koloryzować i strzyc włosy. Nie powinno się używać depilatorów mechanicznych, gdyż powodują one ból, a ból z kolei działa stresująco na dziecko. Depilatory w kremie to sama chemia, która z łatwością wchłania się przez skórę do organizmu – lepiej ich unikać. Czasami zwiększona ilość hormonów osłabia włosy. Tak więc włoski na nogach będą znacznie wolniej odrastały. Niestety cierpią na tym włosy na głowie. Staraj się więc regulować poziom substancji odżywczych w organizmie. Jedz dużo pokarmów bogatych w witaminę E. Czasami z kolei jest tak, że ciąża sprzyja włosom i dopiero po porodzie nasza głowa przeżywa kryzys i włosy wychodzą garściami. Na szczęście ten proces jest odwracalny i wraz z ustaniem burzy hormonalnej ilość i jakość włosów wraca do normy.

 

Autor tekstu : Irmina Szadkowska

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent