Z dzieckiem w samolocie

Wielu rodziców boi się podróżować samolotem z dziećmi. Skomplikowane procedury odprawy, problemy ze skokami ciśnienia podczas lotu, obowiązek wysiedzenia kilku godzin w jednym miejscu… Co zrobić, aby podróż samolotem nie była koszmarem, ale przyjemnością?

 

1. Zapoznaj malca z przebiegiem podróży przed jej rozpoczęciem.

Jeżeli dziecko jest odpowiednio duże i szykuje się przed Wami pierwsza lotnicza podróż, to koniecznie przygotuj do niej malca od strony psychicznej. Wytłumacz mu, jak trzeba zachowywać się na lotnisku i w samolocie, co będziecie robić, na czym polega to dziwne uczucie zatykanych uszu, kiedy samolotu startuje i ląduje… Pamiętaj jednak, aby Twoje opowieści o podróży nie były “straszakiem”, a motywatorem – opowiadaj o tym jak o nowej, wspaniałej przygodzie.

2. Wybieraj odpowiednie oferty w biurach podróży

Jeżeli Wasza wycieczka ma przede wszystkim charakter turystyczny, to musisz wiedzieć, że niektóre z biur podróży przygotowują specjalne oferty dla podróżujących z dziećmi. Tyczy się to nie tylko samego lotu, ale również całej podróży. Oferty takie wyróżniają nie tylko atrakcje skierowane głównie do najmłodszych, ale przede wszystkim ceny – w tym ceny biletów lotniczych. Niektóre z biur podróży w swoich ofertach po prostu zamieszczają duże zniżki dla najmłodszych.

3. Różne regulaminy różnych linii lotniczych

Należy pamiętać, że każdy przewoźnik ma swoje regulacje dotyczące lotu. W przypadku wycieczki z biurem podróży, wszelkie istotne informacje na temat lotu powinniśmy otrzymać od organizatora wycieczki. Jeżeli jednak podróż organizujemy sobie sami, to musimy samodzielnie dowiedzieć się o przepisach wybranego przez nas przewoźnika. Niektórzy z nich pozwalają na przewożenie  jednemu opiekunowi dwójki dzieci, ale inni umożliwiają przewóz tylko jednego dziecka z jednym opiekunem. Różnią się także sposoby liczenia cen za bilet dla malca: czasem mamy do czynienia ze stawką procentową ceny biletów normalnych, innym razem – ze stałą opłatą. Ważne są również różnice w wymiarach i wadze bagaży podręcznych oraz możliwość posiadania dodatkowego bagażu dla dziecka. Warto pamiętać, że ceny biletów dla dzieci do 2 roku życia są najtańsze.

4. Przed lotem…

Zalecanym jest przybycie na 2 godziny przed lotem. Staraj się przestrzegać tej reguły – zwłaszcza na dużych lotniskach. Odprawa bagażowa może zająć dużo czasu, w zależności od kolejek i ilości planowanych lotów na dany okres dnia. Warto dowiedzieć się również, czy lotnisko ma miejsca przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Atrakcje dla malców ułatwią nam okres oczekiwania na lot.

Mimo, że większość linii oferuje duże bagaże podręczne , to na pokład samolotu lepiej zabrać ze sobą tylko najbardziej potrzebne rzeczy: jedzenie na lot (słodycze są wręcz wskazane – umilą dziecku chwile podróży, a ssanie cukierków jest doskonałym środkiem na walkę z nieprzyjemnymi skokami ciśnienia), drobne zabawki (nowe, ale też te, które przypominają o domu), ubranie do  przebrania dla dziecka. Dlaczego? W sytuacji, kiedy musimy pilnować naszego malca i wielu bagaży jednocześnie, możemy niepotrzebnie stracić wiele nerwów i sił.

5. W trakcie lotu…

Jeżeli czeka Cię długa podróż zalecane są loty nocne – wtedy mamy do czynienia z największym prawdopodobieństwem przespania przez dziecko całego lotu. Uważaj na regulacje linii lotniczych w sprawie jedzenia – niestety, niektóre z nich mogą nie pozwolić na bezpłatne odgrzanie mleka dla najmłodszych lub nie mają odpowiedniego dla dzieci menu.

Warto przygotować się na ewentualnie pojawienie choroby lokomocyjnej. Z pewnością pomogą tu odpowiednie leki i własne sposoby na walkę z tym problemem.

Bardzo odpowiednim, choć niekoniecznym, jest pamiętanie o innych podróżujących. Jeżeli nasze dziecko źle znosi podróż, to jest ona nieprzyjemna nie tylko dla nas , ale również dla reszty pasażerów. Warto więc udobruchać innych podróżników miłym gestem. Drobny poczęstunek lub zatyczki do uszu jako przeprosiny za ewentualne zachowanie naszego dziecka świadczą o naszej odpowiedzialności i uprzejmości.

6. Po wylądowaniu

Koniecznie pochwal grzeczne zachowanie dziecka. Najlepszą nagrodą będzie wspólnie spędzony, radosny czas wspaniałej wycieczki.

 

Przeczytaj także:

 

Zapisz się na newsletter !