Wywiad z Przemysławem Chojnackim, właścicielem Ośrodka Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Koparka

Koparka to przestrzeń do rozwoju zarówno dzieci, jak i rodziców. Jak zrodził się pomysł powstania tego miejsca?

Jako że jestem jedynakiem, zawsze marzyłem o tym, by mieć gromadkę dzieci. Zanim
w naszej rodzinie pojawił się pierwszy syn Maksio, wydawało mi się, że wychowywanie dzieci jest proste. Życie pokazało, że byłem w błędzie. Już po urodzeniu pierwszego syna nauczyłem się pokory. Uświadomiłem sobie, ile jeszcze nie wiem, ile potrzebuję się jeszcze nauczyć, by być ojcem. Tak naprawdę, uczę się każdego dnia.

Potrzebowałem pomocy i wsparcia tych, którzy już przeszli tę drogę. Dzwoniłem często do przyjaciół z pytaniami, jak zachować się w codziennych sytuacjach, np. pytałem, dlaczego Maksio, wtedy trzymiesięczny niemowlak, płacze i nic mu nie pomaga. Z doświadczenia wiem, że otaczający nas ludzie potrafią być ogromnym wsparciem w trudnościach. Trzeba tylko mieć odwagę poprosić o ich pomoc.

Skąd pomysł na nazwę ośrodka?

Koparka to ulubiona zabawka mojego syna Maksia. Wymarzył ją sobie, a ja dałem mu największą jaka istnieje. Jest takim pomostem pomiędzy światem dorosłych i dzieci. Łączy i integruje, tak samo jak nasz ośrodek. Jako rodzice wiemy, że w codziennej gonitwie pomiędzy pracą, a obowiązkami domowymi czasami trudno jest znaleźć czas, by popracować nad budowaniem więzi z dziećmi. Wtedy warto, by był obok ktoś, kto zada nam kilka trudnych pytań i pokaże, że można inaczej, lepiej np. mówić do dziecka. Właśnie w taki sposób zespół Koparki chce pomagać rodzinom. Czasami małe zmiany potrafią dać duże rezultaty.

Pomagacie, a także wspieracie relacje rodzinne…

Zależy nam na tym, by rodzice wiedzieli, że jest miejsce, które wspiera ich zarówno
w momencie trudności, jak również zapewni ich dzieciom fachową opiekę, kiedy będą chcieli pobyć sami i na przykład wyjść na randkę.

Chcemy także, by Koparka była miejscem spotkań, przestrzenią przyjazną do integracji młodszych i starszych. Świat jest piękny i dlatego chcemy wspólnie się na niego otwierać.
A dzieląc się swoją wiedzą możemy pomagać innym, czynić ich życie lepszym.

Jedną z propozycji Koparki jest “Randki czas – czas dla rodziców”.
Jaka jest idea tego pomysłu?

Z żoną bardzo lubimy chodzić na randki, wiemy, że wspólny czas jest nam bardzo potrzebny do budowania naszego związku jako pary. Przed narodzinami pierwszego syna było to dość proste, z dnia na dzień planowaliśmy, gdzie spędzimy wspólnie czas, od kiedy Maksio i Jerzyk są już z nami, zorganizowanie opieki nad nimi sprawia, że jest to coraz trudniejsze, ale pomimo wszystko pielęgnujemy nasze tradycje wyjść tylko we dwoje. Podczas rozmowy
z przyjaciółmi okazało się, że z racji tego, że nie mają rodziców w Warszawie, wyjścia we dwoje są dla nich nieosiągalne. Kiedy zacząłem im głośno opowiadać o pomyśle na “Randki czas” zaczęli wypowiadać się z aprobatą. Pomyślałem, że skoro sami rodzice mówią, że potrzebują wsparcia w zapewnieniu dzieciom wartościowego czasu, by sami mogli zrealizować swoje plany – pomożemy im w tym!

Jakie zajęcia w najbliższych edycjach zapewnicie dzieciom?

W planie zajęć przewidziane są warsztaty z elementami gry aktorskiej, programowanie, lepienie z gliny, rysowanie, pierwsza pomoc, alpakoterapia, savoir-vivre, rysowanie, sensomotoryka.

Huczne otwarcie Koparki odbyło się we wrześniu, jak ta inicjatywa została przyjęta ?

Udział w otwarciu wzięło ponad 100 osób. To był wielki dzień, który mogliśmy dzielić
z przyjaciółmi i sympatykami tego miejsca. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, a co ważne, nasi goście mówili, że na teren Koparki wchodzi się jak do pewnej enklawy, gdzie jest cisza, spokój, po działce chodzą i jedzą trawę trzy śliczne stworzenia – alpaki.

W jakim kierunku będzie się rozwijał ośrodek?

Ośrodek będziemy rozwijać w kierunku placówki specjalistycznej, która do współpracy zaprosi specjalistów związanych w obszarem działań Koparki (np. neurologa, psychiatrę, rehabilitanta). Będziemy organizować także warsztaty dla rodziców z zakresu wychowania
i komunikacji, kurs dla narzeczonych, by mogli lepiej się poznać i przygotować do wspólnego życia. Już teraz mogę powiedzieć, że od stycznia w naszym ośrodku wystartuje grupa wsparcia dla mam dzieci do 1. roku życia.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/osrodekkoparka/?fref=ts

http://osrodek-koparka.pl