Wyalienowani rodzice czytają dzieciom liderem!

Wyalienowani-rodzice-czytają-dzieciom-liderem
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

25 lutego 2010 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie ogłoszono zwycięzców konkursu „Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce”.

Autorzy dziesięciu najlepszych projektów odebrali statuetki i wyróżnienia jako „Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce”. Wśród nagrodzonych w kategorii „inicjatywy społeczne” laureatem został Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica z Krakowa za projekt „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom”, który był realizowany także w Kielcach.

Akcja „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom” to cykl spotkań, w których uczestniczą dzieci i rodzice. Dotychczas zorganizowano pięć imprez łączących czytanie i zabawy dla dzieci z seminariami dla dorosłych i dla profesjonalistów zajmujących się tematyką wychowania w rozbitych rodzinach. Pierwsza akcja została przeprowadzona podczas Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, 25 kwietnia 2009 roku, a najnowsza miała miejsce w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. W tej edycji, do wspólnej lektury wybrano powieść pt. „Uczeń profesora Cyrusa”, a do akcji włączyła się także mieszkająca w Kielcach autorka książki – Maria Włodno, która rozmawiała z dziećmi na ważne dla nich tematy.

Czy tak prosta rzecz jak czytanie książek ma przeciwdziałać alienacji (tj. zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a rodzicem spowodowanej problemami emocjonalnymi rodzica, separacją, rozwodem itp.)? Według organizatorów akcji, wspólne czytanie może być jedną z metod budowania dobrych relacji. Jednocześnie czytanie dzieciom i czytanie razem z dziećmi wspiera ich rozwój, zwiększa wrażliwość, pamięć, koncentrację, wyobraźnię i podnosi samoocenę.
___________________________________________________________________________________

Rok Kreatywności i Innowacji (ERKiI) – Komisja Europejska ogłosiła rok 2009 Europejskim Rokiem Kreatywności i Innowacji. Jego celem było uświadomienie wszystkim, że kreatywność i innowacyjność to najważniejsze cechy decydujące o gospodarczym, kulturalnym czy naukowym rozwoju regionów i krajów, ale także o indywidualnym rozwoju każdego człowieka.

Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica – organizacja mająca na celu promowanie pozytywnych metod wychowawczych, nagłaśnianie negatywnych skutków zamieszkiwania dzieci tylko z jednym rodzicem i nagłaśnianie korzyści płynących z wprowadzenia opieki naprzemiennej po rozwodzie rodziców; KPOR dąży także do przeciwdziałania, w sposób zgodny z wymogami polskiego prawa, niekorzystnej sytuacji spowodowanej efektami funkcjonujących obecnie rozwiązań prawnych z zakresu prawa rodzinnego (w tym także społecznymi, cywilizacyjnymi i religijnymi).

Czy i jak motywować dzieci

Maria Włodno – pisarka, autorka pięciu powieści, członek Związku Literatów Polskich. Jej ostatnia książka pt. „Uczeń profesora Cyrusa” w 2006 roku otrzymała rekomendację Fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”, jako książka atrakcyjna i pomagająca budować prawdziwy system wartości, a w 2007 roku była czytana w I Programie Polskiego Radia przez popularnego aktora Marcina Hycnar („Barwy Szczęścia”)