Urodziny indiańskie. Dekoracje, przysmaki, zabawy

Indiańskie urodziny dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Zaproszenia na indiańskie urodziny

Jak powinny wyglądać indiańskie zaproszenia? Wzór zaproszenia znajdziesz TUTAJ.

Pamiętajcie by powiadomić wszystkie dzieci, żeby przebrały się za indianina lub indiankę.

Dekoracje i ozdoby w stylu indian

Na czas urodzin zamień mieszkanie w prerię i poustawiaj indiańskie tipi. Najłatwiej zbudować je z kilku drążków lub kijów związanych u góry i dużych prześcieradeł. Na stole można poukładać powiązane ze sobą apaszki prosto z dzikiego zachodu, pokój można udekorować zielonymi podłużnymi balonami z namalowanymi pisakiem igiełkami (kaktusy) oraz girlandami w indiańskie motywy (np. piórka z papieru zawieszone na sznurku). Kaktusy można także zrobić z, mniejszych i większych, ogórków, w których rolę igieł będą pełnić wykałaczki. Nad wszystkim może czuwać indiańska postać zrobiona choćby z drewnianej łyżki.

Indiański poczęstunek
indiańskie urodziny indiański poczęstunek

Poczęstunek podaj indiańskim sposobem na kocu przed tipi. Oczywiście indianie nie używali sztućców więc pamiętaj o serwetkach!

Pomysły na indiański poczęstunek:

– pałki kurczaka (dla jedzących mięso)

– frytki z piekarnika (lub frytki warzywne)

– gotowane kolby kukurydzy

Jeśli przygotujesz babeczki czy owoce, także możesz nadać im indiański charakter. Tak więc arbuzy w kształcie tipi albo szaszłyki owocowe zakończone papierowymi lotkami indiańskich strzał. Na bananach można namalować tajemnicze indiańskie symbole, a do babeczek włóżcie wizerunki indian lub wycięte z papieru piórka przyklejone do patyczków – dłuższych wykałaczek.

Szersze końce zwykłych wafelków do lodów można obtoczyć w czekoladzie, a ich rożki obciąć. Ustawiamy nasze wafelkowe tipi na tacy, w ucięte rogi wkładamy słone paluszki. Brzegi wafelka także oblewamy czekoladą.

Można upiec kruche ciasteczka (np. z tego przepisu) w kształtach tipi albo piórek, a potem udekorować je białym lub kolorowym lukrem. Zaletą takich ciastek jest to, że można je zrobić z kilkudniowym wyprzedzeniem. Wtedy są nawet smaczniejsze.

Zobacz mnóstwo innych pomysłów na urodzinowe menu.

Indiańskie zabawy

1. wymyślanie indiańskich imion

Zaproponuj dzieciom kilka imion do wyboru, a już po chwili zdziwisz się ich kreatywnością. Rączy Jeleń? Dziki Dzik? Winnetou? Przygotuj jakiś rodzaj naklejek na których napiszecie nowe imię dziecka.

2. malowanie twarzy

Farbki do malowania twarzy w wojenne wzory można kupić w prawie każdym dużym supermarkecie.

3. robienie noży i tomahawków

Potrzebny do tego będzie gruby karton – taki z mocnych kartonowych pudeł. Wycinamy z kartonu noże i tomahawki i malujemy je kredkami.

4. robienie pióropuszy

Przygotujcie wcześniej kolorowe szerokie gumy lub opaski do których możemy doszyć pióra – kupione lub znalezione w parku czy lesie. Możecie też wcześniej przygotować materiały na pióropusze z papieru. Na filmie zobaczcie jak je zrobić:

5.robienie amuletów

Można je zrobić z kamieni – wystarczy kilka kamyków i farbki oraz pędzelki dla wszystkich dzieci. Mogą się także przydać lakiery do paznokci.

6. robienie totemów

Totemy możecie zrobić z powyginanych gałęzi znalezionych podczas spaceru. Wystarczy je pomalować i zawiesić na nich kolorowe szmatki czy wstążki.

7. indiańskie kolorowanki

Wydrukujcie i pokolorujcie wspólnie kolorowanki z indianami i indiankami.

8. strzelanie z łuku do celu

Jeżeli urodziny odbywają się w ogrodzie czy parku możecie naciąć odpowiednich patyków z których możecie zrobić łuk i strzały. Strzelanie do celu to jedna z fantastycznych indiańskich zabaw! Jeżeli nie możecie zrobić łuków lub gdy dzieci są na nie za małe – możecie zorganizować turniej strzelecki używając planszy i lotek do rzucania.

9. przejście przez bagno

Zadaniem małego indianina jest przejście całą długość pokoju lub trawnika stąpając tylko po dwóch kartkach papieru A4. Po wykonaniu każdego kroku trzeba podnieść kartkę z tyłu, położyć ją przed sobą żeby uczynić następny krok. I tak aż do mety. Indianin, który postawił nogę na dywanie lub trawniku poza kartką – “wpada do bagna” i odpada z gry.

10. przejście przez sieci pająka

Robimy sieć rozciągając linki pomiędzy drzewami na różnych wysokościach tak by tworzyły coś na kształt pajęczej sieci. Na każdej lince przyczepiamy dzwoneczek, którego dźwięk będzie oznaczał „skuchę“. Komu uda się przejść na drugą stronę sieci bez uruchomienia dzwoneczków? Komu szybciej uda się to zrobić?

11. Indiański konkurs

Ile wiemy na temat indian? Co powiecie na konkurs? Pomysły na pytania możemy zaczerpnąć z książki Indianie – wyprawa na Dziki Zachód Wydawnictwa Aksjomat

Macie inne pomysły na zabawy dla małych indian ? Napiszcie do nas: redakcja@miastodzieci.pl

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie