Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła. Bajki o empatii. Recenzja

Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła. Bajki o empatii. Recenzja

Tęskniący zenon i żyrafa bajki o empatii recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Książka „Tęskniący Zenon i żyrafa…” jest książką dla dzieci, ale też dla rodziców. Pozwala uczyć się komunikacji empatycznej i porozumienia bez przemocy.

Bibi to żyrafa. Mieszka w Leśnym Zakątku, a to jest miejsce, w którym liczy się przede wszystkim dialog.

Ważne jest też zaufanie, współpraca, porozumienie. Bibli ma przyjaciół, np. Rozalkę, Eleonorę Borsukową, Zenona. „Zapraszamy – zajrzyj do naszego lasu, a na pewno odnajdziesz w nim cząstkę siebie” – czytamy. To, że bohaterka książki jest żyrafą, nie jest przypadkowe. Symbolizuje bowiem język uczuć, o którym wiele się mówi w koncepcji Porozumienia bez Przemocy. Dzięki książce „Tęskniący Zenon i żyrafa…” można dowiedzieć się, co to jest empatia, czym się przejawia i jak się jej uczyć.

W tomiku znajdziemy bajki na różne tematy.

Charakterystyczne jest tutaj skupienie się na emocjach. Treści przepełnione są uczuciami i emocjami. Jest radość, ale też są troski i wyzwania dnia codziennego. Przygody i wspólnie spędzane chwile. Przyjaźń, starość, choroba, duże zmiany w życiu, ważne decyzje – poruszane są tutaj bardzo ważne sprawy. „Jak radzić sobie z tęsknotą?”, „Jak odnaleźć swoje miejsce między rodzicami, którzy się rozstali?”, „Czy nieśmiałość to wada?” – to tylko przykładowe pytania, które się pojawiają w książce. Jej szczególnym atutem są pytania i zadania dołączone do każdego rozdziału.

Przykładowo, w rozdziale dotyczącym powodów do płaczu, na koniec pojawiają się tego typu pytania i polecenia: „Wymień kilka sytuacji, kiedy chciało ci się płakać. Zapytaj swoich rodziców czy kolegów, kiedy oni płaczą”. „Wymień trzy uczucia, które są mniej przyjemne i których przyjęcie jest czasem trudne dla otoczenia”. „Gdy na przykład pojawia się u ciebie radość, co ona ci mówi? A gdy pojawia się złość, o czym to uczucie cię informuje”.

Uważam, że zadania są doskonałym dopełnieniem opowiadanych wcześniej historii.

Pozwalają lepiej zrozumieć treść i zgłębić temat, a jednocześnie zachęcają do własnych poszukiwań, analiz i refleksji.

Książka „Tęskniący Zenon…” pokazuje, jak wielką wartość mają słowa i międzyludzka komunikacja, jak ważne jest to, aby nieustannie się jej uczyć i dbać o relacje.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Autorki książki: Joanna Berendt i Aneta Ryfczyńska są trenerkami Porozumienia bez Przemocy.

Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła. Bajki o empatii
Joanna Berendt i Aneta Ryfczyńska
oprawa: twarda,
format: 235×238 mm,
stron:138
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Virgo

Zobacz inne recenzje książek dla dzieci, pisane przez rodziców!

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent