Sprytne sposoby na nudę w podróży

Wyjazd z dzieckiem. pomysły na zabawy w podróży.
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

1. Zabawy z mapą

• Pozwól dziecku przestudiować trasę Waszej wyprawy. Za każdym razem gdy zapyta: „no kiedy w końcu będziemy?” pozwól mu samodzielnie sprawdzić to na mapie. Możesz zrobić wcześniej ksero z odpowiedniej strony w atlasie lub wydrukować trasę z internetu – wtedy dziecko może zaznaczać przejechaną drogę pisakiem lub kredką na swojej własnej mapie.
  • Narysuj sama mapę Waszej podróży ze wszystkimi ważniejszymi punktami orientacyjnymi – miasteczkami, tunelami, mostami. Taka mapa będzie dla malucha jeszcze czytelniejsza.
  • Możesz na takiej mapie zaznaczyć „miejsca specjalne” i kiedy je mijacie dać dziecku „coś specjalnego”. Może to być smakołyk albo jakiś drobiazg.

2. Zabawy w liczenie

• Liczcie krowy – każdy po swojej stronie drogi. Kto naliczy najwięcej? Ale uwaga – gdy mijacie cmentarz – tracisz „swoje” krowy! Ten kto zobaczy konia dostaje 10 punktów dodatkowych. Drużyna która zbierze więcej punktów zwycięża.
  • Liczcie najróżniejsze rzeczy – mogą to być konie, fioletowe samochody, mężczyźni z brodami, czy kobiety w moherowych beretach. Kto pierwszy doliczy setki – wygrywa.

3. Zabawy w szukanie (idealne dla mniejszych dzieci)

• Wspólnie wypatrujcie najróżniejszych rzeczy: autobusów, psów, mężczyzn z brodą lub kobiet w okularach, znaku „STOP”, kościoła, itp.
  • Na kilku kawałkach papieru narysuj rzeczy, których będziecie wypatrywać za oknem. Mogą to być krowy, konie, czerwone samochody, cokolwiek Ci przyjdzie do głowy.
  • Wypatrujcie rzeczy określonego koloru, np: czerwonego czy niebieskiego.

4. Zabawy z alfabetem

• Zacznijcie od litery „a”. Znajdźcie ją na billboardzie, na znaku lub na tablicy rejestracyjnej. Przeczytajcie całe słowo. Teraz kolej na literę „b”… itd.
  • Czytajcie litery na tablicach rejestracyjnych mijanych samochodów i próbujcie układać z nich słowa.

5. Głośne czytanie lub słuchanie interesującego audiobooka i śpiewanie

• Moje dzieci uwielbiają wspólne śpiewanie w samochodzie. Mamy nawet książkę – śpiewnik z tekstami piosenek takich jak chociażby „10 w skali Beauforta” 🙂

6. Zabawy kreatywne

• Zabawa z folią aluminiową
    Zabierz z domu rolkę folii aluminiowej. Każdemu oderwij po dużym kawałku. A teraz niech szaleje wyobraźnia – z folii można zrobić zwierzaczki, kulki, biżuterię (naszyjniki i pierścionki), a nawet maski.
  • Zabawa z wyciorkami do czyszczenia fajek (można też już kupić takie kolorowe wyciorki do zabawy w Smyku i innych sklepach). Można z nich zrobić prawdziwe cudeńka: zwierzątka, litery alfabetu, kwiatki, biżuterię.

7. Zabawy w pytania:

• Pytaj każdą osobę w samochodzie o jego/jej ulubiony:
    – film
    – kolor
    – owoc
    – zwierzę… i wszystko inne co Wam tylko przyjdzie do głowy
  • Pomyśl o kim kogo wszyscy znacie, a potem podaj kilka szczegółów: np.: „osoba o której myślę ma brodę”. Każdy po kolei stara się zgadnąć o kogo chodzi. Jeżeli nikt nie zgadnie – podaj kolejny szczegół, np: „i nosi okulary”. Kolejna kolejka odpowiedzi.
  • Zgadywanka dla maluszków – miaucz, kwacz i szczekaj – niech maluch odgaduje jakie zwierzątko robi taki dźwięki.

8. Torebki z niespodziankami

Zwykle przygotowuję dzieciom – każdemu z osobna – małą torebkę ze „skarbami” – może to być na przykład: jajko-niespodzianka, naklejka, jakaś mini-zabaweczka, lizak, itp.

9. Gry

Na przykład Story Cubes – kostki z najróżniejszymi obrazkami na ściankach. Rzucając kostką można tworzyć najróżniejsze opowieści.

10. Książki – bloki zadań rysunkowych

Na przykład „Podziemnik” lub „Podwonik”  Wydawnictwa Dwie Siostry – bloki z niesamowitymi zadaniami. Tutaj 10 polecanych przez nas książeczek z zadaniami.

11. Atrakcyjne smakołyki na drogę:

• Przygotuj miniaturowe porcje mieszanki smakołyków: orzeszków, suszonych owoców, małych krakersów, M&M, drobnych ciasteczek. Tutaj nasz pomysł na przekąski.
  • Polecam sznurki serowe (można je znaleźć w niektórych supermarketach. Moje dzieciaki je uwielbiają.

12. Rodzinna bajka

Pierwszy z uczestników wycieczki wymyśla bohatera historii i układa jej pierwsze zdanie. Każda kolejna osoba dopowiada następny etap – jedno, maksymalnie trzy zdania. Warunkiem, którego muszą trzymać się uczestnicy jest to, że fragmenty muszą się ze sobą łączyć, a każdy kolejny musi zaakceptować pomysł poprzedniej osoby i  go rozwinąć. Zabawa kończy się, gdy doprowadzicie opowieść do pozytywnego zakończenia.

13. Numery rejestracyjne

Obserwując przejeżdżające auta, wybieramy trzyliterową rejestrację, którą w dalszej części gry będziemy traktować jak skrót. Zadaniem uczestników jest wymyślenie  jak najbardziej oryginalnych rozwinięć tego skrótu. W ten sposób rejestracja ORK może zamienić się w skrót od Ocieplane Rurki Kremowe lub Opasłe Rumaki Kare. Zabawę można też oprzeć na popularnych skrótach takich jak: PKP, PKO, AGD, BHP, PZU czy PZPN.

14. Państwa-miasta

Wprowadzenie do gry nowych, oryginalnych kategorii (postać z bajki, przedmiot domowego użytku, rzeczy czerwone itp.), zmotywuje do zabawy młodsze dzieci.

Szerokiej i wesołej drogi!