Przeszłość otwarta dla przyszłości

Przeszłość-otwarta-dla-przyszłości
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Zapraszam serdecznie do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie na nową wystawę "Przeszłość otwarta dla przyszłości. Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie", zorganizowanej w ramach Dni Litwy w Polsce 2006, które odbywają się pod patronatem Prezydenta republiki Litewskiej i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pałac w Wilnie był rezydencją książąt litewskich i królów polskich Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jako symbol niepodległości został zniszczony przez władze carskie. Obecne władze postanowiły go odbudować do 2009 r.

Makieta zrekonstruowanego pałacu
Na wystawie przedstawiono makietę zrekonstruowanego pałacu, wydobyte zabytki podczas prac wykopaliskowych i dzieła sztuki z okresu funkcjonowania pałacu.

Dni Litwy 2006 odbywają się pod patronatem Prezydenta Republiki Litewskiej Valdasa Adamkusa i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Organizatorami wystawy jest Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Litewskie Muzeum Sztuki i Centrum Badań nad zamkiem ( Zamki Litewskie)

Wystawa prezentuje dzieje Pałacu Wielkich Książąt Litewskich
Wystawa prezentuje dzieje Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, położonego na Zamku Dolnym w Wilnie – zespołu budynków o wielkim znaczeniem historycznym i kulturowym dla Litwinów. Był on siedzibą wielkich książąt litewskich, a następnie królów polskich z dynastii Jagiellonów oraz kolejnych władców elekcyjnych. Historia pałacu w Wilnie związana jest nierozerwalnie z historią państwa polsko-litewskiego. Jego losy podobne są do losów Zamku Królewskiego w Warszawie – jako symbol państwowości został zniszczony już na przełomie XVIII i XIX w przez władze rosyjskie. Po przeszło dwustu latach pałac odrodził się, by w 2009 r., otworzyć swoje podwoje dla zwiedzających.

Na ekspozycji zaprezentowano zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie pałacu wielkich książąt litewskich. Prace archeologiczne pozwoliły odsłonić ślady najstarszego osadnictwa na tym obszarze, pochodzącego z V-VIII w., a także relikty późniejszych budowli murowanych z okresu od XIII do XVII w.

Odkryto zabytki ilustrujące bogactwo kultury materialnej mieszkańców pałacu: ozdoby, elementy stroju, przedmioty codziennego użytku, znaleziska numizmatyczne, w tym pierwsze monety litewskie – denary wybite przez Władysława Jagiełłę i Witolda, gotyckie, renesansowe i barokowe kafle piecowe, oryginalne detale architektoniczne

Przedstawione zostaną zabytki znalezione w trakcie wykopalisk: fragmenty architektury zdobiące pierwotnie budynek, ozdoby, przedmioty codziennego użytku, elementy stroju.

Ich uzupełnieniem są dzieła sztuki powstałe w okresie funkcjonowania rezydencji: obrazy, rysunki, tkaniny, meble, wyroby rzemiosła artystycznego.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo o odbudowie zamku wileńskiego.

Komisarz wystawy w PMA: mgr Andrzej Piotrowski

Wystawa czynna od wtorku do czwartku w godzinach 9-16, w piątki w godz. 11-18, w niedziele w godz. 10 – 16 .W niedziele na wystawy wstęp wolny.

Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.

Zgłoszenie wycieczek i grup szkolnych: tel. (022) 831 15 37

Na zdjęciach:
Kafel płytowy z postacią alegoryczną, XVI w., fot. Centrum Badań nad Zamkami „Zamki litewskie” I.1.6. Ruiny pałacu na Zamku Górnym w Wilnie, fot. R. Paknys.

Widok z wieży zachodniej Zamku Górnego na odbudowywany Pałac Wielkich Książąt Litewskich, wrzesień 2006 r., fot. Narodowe Muzeum Sztuki Litwy

 

 

Autor tekstu : Halina Czubaszek

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent