Piękna i chwalipięta. Historia Estery. Recenzja

Piękna-i-chwalipięta
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Książka w cenie skarpetek.

Analizując literaturę dziecięcą, zauważyłam, że książeczki wydawnictw katolickich przeznaczone dla małych dzieci, stawiają sobie za cel nie tylko edukację i dostarczenie mądrej rozrywki młodemu pokoleniu, ale także pomagają dzieciom w rozwoju moralnym, który według psychologów następuje stopniowo, poprzez przejścia przez kolejne etapy. Taki cel spełnia ta historia z serii „Opowieści skarpetkowych”.

Ta książka, to piękny przykład na to, jak zainteresować dziecko Pismem świętym i na to, że Słowo Boże ma wpływ na nasze życie, może być wskazówką i drogowskazem, który pomaga nam żyć i zbliżać się do Boga. Słowa Pisma św. należy odczytywać w kontekście swojego życia, dzięki czemu stanie się ono żywą skarbnicą, z której będziemy wyciągać dobre rady, natchnienia i pomysły. Historia i postać Estery, poprzez pokazanie pozytywnego wzoru osobowego pozytywnie oddziałuje na emocjonalność i rozwija osobowość dziecka.

Język, jakim posługuje się autor jest prosty i dostosowany do rozumowania dzieci. Dwójka dzieci boi się zastrzyków. Sytuacja ta stanowi wprowadzenie do biblijnej historii o odwadze królowej Estery. Książeczka pomaga dzieciom zaakceptować lęk, złość i wskazuje pozytywne wzory, jak można te uczucia przemienić i wyrazić we właściwy sposób. Uczy, że nawet w trudnych sytuacjach życiowych warto zaufać Bożej Opatrzności.

Lubię klasyczne, realistyczne ilustracje w książkach dla dzieci i z tego powodu zastanawiałam się nad kupnem tej pozycji. Jednak skarpetkowe postacie, przypominające pacynki, narysowane przez autora słów D.J. Taylor, przypadły do gustu mojej trzyletniej córeczce. Chętnie je ogląda i prosi, żeby czytać zarówno tekst główny, jak i ten komiksowy, z boku rysunku. Odtąd imię Estery nie będzie jej obce.

Autor zachęca rodziców do rozmowy z dzieckiem, na kanwie opowiadania o własnych uczuciach. Podaje merytoryczne wskazówki, pytania wprowadzające i propozycje zabaw opartych na wyobraźni i zachęca do samodzielnego wykonania rysunków przez dziecko. Pozycję tę można wykorzystać w przedszkolu, na zajęciach religii i nie tylko. Ciekawa propozycja spędzenia czasu z dzieckiem dla rodziców. Do książeczek dołączony jest upominek: kolorowe skarpetki. Na pewno się przydadzą, tak jak i ta pięknie wydana, mądra książeczka.

Agnieszka Bandzińska

REDAKCJA MIASTADZIECI.PL

Dziękujemy Pani Agnieszce za prrzesłanie zgłoszenia do konkursu Książkowe Pogotowie Ratunkowe. Pani Agnieszka otrzymuje od nas książkę „Dla dzieci o Mszy Świętej”, Wydawnictwa Znak.

Autor tekstu : Agnieszka Bandzińska