Piąta Gdynia Dzieciom rusza już 15 września!

Piąta-Gdynia-Dzieciom-rusza-już-15-września
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

W tym roku „Gdynia Dzieciom” trwać będzie od 15-19 września: w tym czasie odbędzie się łącznie 40 projekcji, w których udział weźmie około 6 500 młodych widzów. Patronat honorowy nad przeglądem objął Marszałek Województwa Pomorskiego – Jan Kozłowski.

Będzie można obejrzeć filmy zaliczane do klasyki polskiego filmu dziecięcego oraz nowe polskie filmy dla młodej widowni. Przegląd rozpocznie uroczysta projekcja nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i Wilka”, w której udział wezmą także polscy twórcy filmu. Będzie to bardzo wyjątkowy pokaz – został przygotowany z audiodeskrypcją –  specjalnie dla dzieci niewidzących i niedowidzących.

Organizatorzy do udziału w całym Przeglądzie zaprosili nie tylko dzieci zdrowe, wszystkie projekcie będą miały charakter integracyjny.

W corocznym cyklu „Prezentacje polskich twórców filmów dla młodej widowni” gościem specjalnym będzie Stanisław Jędryka. Jeden z najpopularniejszych filmów reżysera, „Podróż za jeden uśmiech”, zostanie pokazany w gdyńskim Silver Screenie w czasie uroczystego zakończenia tegorocznej „Gdyni Dzieciom”. Tak samo jak w przypadku rozpoczynającego  imprezę „Piotrusia i wilka” będzie to specjalny pokaz z audiodeskrypcją.

Dzieci obejrzą ponadto wyprodukowane w TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu polskie filmy animowane nagrodzone na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, m.in. z serii „Baśnie i bajki polskie”: „O królewskie zaklętej w żabę”, czy  „Krawiec niteczka”.

Warto wspomnieć, że tegoroczna „Gdynia Dzieciom” to nie tylko filmy polskie: w ramach „Sezonu Kultury Polskiej” w Federacji Rosyjskiej, będącego kontynuacją „Sezonu Kultury Rosyjskiej” w Polsce, gośćmi festiwalu w Gdyni będą dzieci z Kaliningradu – miasta bliźniaczego Gdyni, a w listopadzie w Kaliningradzie odbędzie się przegląd polskich filmów dla dzieci. Młodzi widzowie będą mieli okazję zobaczyć w Gdyni także filmy z Rosji, Czech, Holandii i Iranu.

Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z twórcami z Polski i z zagranicy. W tym roku o swojej pracy opowiadać będą: Ewa Sobolewska, Marian Cholerek, Wiesław Zięba, Eugeniusz Gordziejuk, Zbigniew Żmudzki oraz przedstawiciele zagranicznych festiwali filmów dla dzieci  w tym Athina Rikaki – przewodnicząca międzynarodowej organizacji CIFEJ, zrzeszającej festiwale i instytucje organizujące przeglądy filmów dla dzieci i młodzieży.

W 2008 roku obchodzimy 60-lecie polskiego filmu animowanego. Z tej okazji organizatorzy „Gdyni Dzieciom” przygotowali specjalny konkurs na najpopularniejszą postać z polskiej kreskówki. Młodzi widzowie obejrzą odcinki polskich seriali animowanych, m.in.: „Reksio”, „Dziwne Przygody Koziołka Matołka”, czy „Przygody Misia Colargola”. Plebiscyt, którego uczestnikami będą najmłodsi widzowie, będzie trwał w kinach oraz na stronie internetowej partnera przeglądu: portalu miastodzieci.pl (kliknij aby oddać głos) od poniedziałku do piątku do godziny 8.00 (rano). Wyniki głosowania obu grup widzów poznamy na uroczystym zakończeniu przeglądu w piątek – 19 września – o godz. 10.00 w kinie Silver Screen w Gdyni.

To nie jedyny konkurs ogłoszony podczas „Gdyni Dzieciom”. Na dzieci i młodzież czekają jeszcze dwa.

Pierwszy z nich to plebiscyt na imiona postaci z plakatów Polskiego Kina Młodego Widza. Głosowanie rozpocznie się w czasie „Gdyni Dzieciom” i potrwa do 28 października, czyli do Międzynarodowego Dnia Animacji. Będzie można głosować wrzucając swój głos do urny w festiwalowych kinach oraz przysyłając swoje propozycje do Stowarzyszenia Filmowców Polskich na ręce Agnieszki Mazińskiej na adres: ul. Krakowskie Przedmieście 7, 00-068 Warszawa lub mailem: a.mazinska@sfp.org.pl z dopiskiem „Konkurs”, podając swoje imię i nazwisko, wiek i nazwę szkoły.

Od wtorku do czwartku po każdej projekcji w każdym festiwalowym kinie wybrana wcześniej grupa młodych widzów zostanie poproszona o narysowanie fragmentu filmowych przygód postaci z plakatów Polskiego Kina Młodego Widza. W ten sposób codziennie będzie powstawał kawałek „filmowej” opowieści o ich perypetiach. Najciekawsza historia zostanie nagrodzona, a nazwiska zwycięzców ogłoszone podczas uroczystego zakończenia przeglądu.

Ponieważ jest to jubileuszowa – piąta edycja „Gdyni Dzieciom” organizatorzy postanowili uczcić ten fakt przygotowując dla dzieci jubileuszowy tort: będzie w pięciu smakach i będzie miał 5 świeczek, które zdmuchną rówieśnicy przeglądu, czyli pięciolatki urodzone w dniu organizacji pierwszej edycji gdyńskiej imprezy – 13 września 2004 roku.

Tegoroczne pokazy odbędą się w gdyńskim Silver Screenie, gdańskim Multikinie, w kinie Światowid w Elblągu oraz w Wejherowskim Centrum Kultury.

Organizatorzy:

Koło Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Pomorska Fundacja Filmowa

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Pomorskiego – Jan Kozłowski

Partner przeglądu

www.miastodzieci.pl

Pobyt grupy dzieci z Rosji został dofinansowany przez Urząd Miasta Gdynia oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Koordynator Programu Polskiego Kina Młodego Widza

Agnieszka Mazińska