Pacynek i oko pirata. Recenzja

Kilkakrotnie podchodziłyśmy do lektury tej książki. Miałam co do niej mieszane uczucia i szczerze mówiąc nie pomyliłam się. Pierwsza myśl jaka przeszła mi przez głowę, że jest to książka dla chłopca. Potem zaś po przeczytaniu pierwszych linijek uświadomiłam sobie, że jest to książka w rodzaju Frankensteina tyle, że ze szmatek. Jednak pomimo początkowej niechęci postanowiłam zabrać się za czytanie.
Moją córkę książka bardzo jednak zaciekawiła. Słuchała i patrzyła na obrazki z wypiekami na twarzy.

Już wiedziałam, że jej wyobraźnia pracowała na wysokich obrotach, mała się po prostu czasami zwyczajnie bała.

Książka jest napisana całkiem przystępnym językiem jak dla dziecka, które chodzi do zerówki. Owszem – pojawiają się w niej trudne słówka, ale nie na tyle często, aby córka nie zrozumiała treści.

Bardzo podoba mi się od strony wizualnej.

Kartki wyglądają jakby były starodawne, trochę przypominające mury w zamku. Rysunki są czarno białe, jednak jak dla wrażliwej dziewczynki okazało się, że są niektóre zbyt straszne.

Rozdziały są krótkie, spójne, pełne szybko rozwijającej się akcji.

Książka opowiada o szmacianej lalce zwanej Pacynkiem. Żyje ona wraz ze swoimi wiernymi przyjaciółmi Arabellą i Stworem w Zamku Straszydło w miasteczku zwanym Pierdzieszewem. Pewnego dnia Pacynek odkrywa Pamiętnik kapitana Kuternogi z niego zaś dowiaduje się, że jest częściowo piratem. Posiadając tę wiedzę wyrusza wraz ze swoimi przyjaciółmi w przygodę swojego życia.

Pomimo tego, że książka sprawia wrażenie mrocznej, mało przystępnej i dedykowanej tylko chłopcu okazuje się, że zawiera ona całkiem uniwersalne wartości.

Odnajdujemy w niej uczucia takie jak przyjaźń, chęć przeżywania przygody czy też starach przed nieznanym. Książka na pewno pomoże dziecku w przezwyciężeniu nie tylko swoich słabości, ale także nauczy je sobie radzić z nieśmiałością. Maluchy dowiedzą się też z niej czym jest prawdziwa przyjaźń, taka na dobre i złe.
Książka jest na tyle ciekawa, że nawet osoby, które nie są fanami piratów staną się nimi szybko.

Katarzyna Jakuszko

Pacynek i oko pirata
Autor: Guy Bass
Data wydania: 2015
Format: 128×198 mm
Oprawa: miękka
Dowiedz się więcej: www.zielonasowa.pl

Zapraszamy do działu recenzji książkowych Miasta Dzieci!

Autor tekstu : Katarzyna Jakuszko