Ostrygojady – ptaki, które jedzą ostrygi?

Zwyczaje ptaków Ostrygojady
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
W ramach kampanii „Poznaj swoją Naturę” zachęcamy do odkrywania cennych i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Ostrygojad, którego spotkać można w obrębie Małopolskiego Przełomu Wisły, jest jednym z nich.
Małopolski Przełom Wisły obejmuje fragment doliny Wisły, który ciągnie się od Annopola do Kazimierza Dolnego. Stanowi obszar specjalnej ochrony ptaków, wyodrębniony w ramach sieci Natura 2000, której celem jest ochrona określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz cennych gatunków roślin i zwierząt.

Obszar ten stanowi ostoję dla wielu rzadkich gatunków ptaków. Jest jednym z najważniejszych w skali kraju lęgowisk mewy czarnogłowej, rybitwy rzecznej, rybitwy białoczelnej, śmieszki, sieweczki rzecznej, ostrygojada, mewy pospolitej oraz mewy białogłowej. To tutaj również przebiega ważny szlak migracyjny dla ptaków wędrujących wiosną i jesienią. Na tym odcinku Wisły schronienie znalazły także rzadkie gatunki ryb (m.in. różanka, boleń i piskorz) oraz ssaki, w tym przede wszystkim: bobry, wydry i nietoperze (nocek łydkowłosy, nocek Bechsteina, nocek duży).

Wśród ptaków, które można tu spotkać, szczególnie ciekawym gatunkiem jest ostrygojad.
To średniej wielkości ptak rozmiarami przypominający gołębia. Ma charakterystyczne, czarno-białe ubarwienie. W locie można go rozpoznać dzięki szerokiemu, białemu pasmowi ciągnącemu się przez skrzydła. Ostrygojad należy do ptaków bardzo głośnych – często się odzywa, wydając dźwięki przypominające „kwip kwip”. Wbrew pozorom, wcale nie żywi się ostrygami. Jego pokarm stanowią przede wszystkim inne mięczaki (np. omułki, sercówki), których muszle potrafi otwierać za pomocą dłutowatego dzioba. Żywi się także skorupiakami, robakami, szkarłupniami, owadami i rybami.

Ostrygojad należy do gatunków bardzo nielicznie gniazdujących w Polsce. Jego główne stanowiska lęgowe znajdują się w dolinach większych rzek – w delcie Świny, nad dolną Odrą i w ujściu Warty pod Kostrzyniem oraz na terenach morskich. Co ciekawe, Małopolski Przełom Wisły to najdalej wysunięte w głąb lądu stanowisko tego wyjątkowego ptaka. Wszystkich, którzy chcieliby go zobaczyć zapraszamy na piaszczyste wybrzeża królowej polskich rzek – komentuje Paweł Duklewski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Ostrygojady to ptaki wyjątkowo długowieczne.
Żyją nawet 40 lat! Wykazują również silne więzi partnerskie – pary łączą się ze sobą nawet na całe życie. Ostrygojady budują gniazda na ziemi w postaci jamki wygrzebanej w piasku, między kępami trawy lub kamieniami. Obecnie, do końca maja, trwa jeszcze okres lęgowy. Uważajmy zatem, żeby przy próbie podglądania tych wyjątkowych ptaków, nie niepokoić przyszłych rodziców.

Artykuł udostępniamy dzięki uprzejmości Organizatorów kampanii „Poznaj swoją Naturę”.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent