Obozy rodzinne. Co to takiego?

Obozy rodzinne. Co to takiego?

Obozy rodzinne co to takiego
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
 

Razem z dziećmi czy osobno?

Większość firm organizujących obozy rodzinne, łączy tę ofertę z odbywającymi się w tym samym miejscu koloniami dziecięcymi. Rodziny na obozach zakwaterowane są razem ze swoimi dziećmi, każdego dnia jednak przez kilka godzin dorośli i dzieci mają oddzielne zajęcia. Pozwala to rodzicom odetchnąć od opiekowania się potomstwem, a dzieciom łagodnie wejść w tryb życia kolonijnego.

Na część dnia dzieci oddawane są pod opiekę animatorów i wychowawców, uczestniczą w wycieczkach, zabawach i warsztatach kolonijnych – razem z kolonią przebywającą na miejscu.

W razie kryzysu u dziecka, zawsze jest możliwość, aby zostało z rodzicem.

Podczas zajęć programowych odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka ponoszą wychowawcy, ale to rodzice dbają o czystość dziecka, odpowiedni ubiór i kładą je spać. Dla rodziców organizator zwykle przewiduje oddzielny program na część pobytu, mogą to być zajęcia sportowe, relaksujące (np. dzień w Spa) czy wycieczki w teren.

Wśród ofert obozów rodzinnych znajdziemy i takie, podczas których wypoczywają razem rodzice i dzieci, bez udziału kolonii, jednak w czasie pobytu przeplata się czas spędzany przez dzieci oddzielnie z animatorem, z zajęciami dla całych rodzin. Taki wariant wypoczynku ma zasadniczy plus polegający na wesołej integracji dorosłych i dzieci. Rodzice w czasie wolnym od zajmowania się dziećmi mają zapewnione inne, dorosłe atrakcje.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy obóz rodzinny u organizatora, którego wybraliście, stanowi oddzielną propozycję wypoczynku (animatorzy dziecięcy będą do dyspozycji wyłącznie dzieci z turnusu rodzinnego) czy też maluchy będą dołączane do kolonii zakwaterowanej w tym samym miejscu. Musicie być świadomi, na co się dokładnie decydujecie.

Obecność rówieśników

 

Jeśli okaże się, że dzieci będą dochodziły do grup kolonijnych, trzeba koniecznie dopytać czy na Waszym turnusie będą rówieśnicy Waszych maluchów. Na obozach rodzinnych zwykle są dzieci 5-7 lat, a na koloniach dziecięcych z kolei może brakować aż tak małych dzieci. Waszym dzieciom może być trudno zintegrować się z grupą starszych od nich kolegów. Plusem takich łączonych grup jest szybsza nauka samodzielności przez dzieci, przyswajanie zasad obozowej dyscypliny i oswajanie rozłąki z rodzicem.

 

Zakwaterowanie

Kolejną rzeczą, którą należy dokładnie sprawdzić jest zakwaterowanie. Najczęściej na obozach rodzinnych są pokoje wieloosobowe, czyli np. w jednym pokoju mieszkają dwie mamy z dziećmi. Możecie wybrać ofertę, gdzie będziecie mieć pokój tylko dla siebie (musi to być na piśmie, czyli zawarte w ofercie lub w umowie). Możecie też wybrać ofertę, zakwaterowaniem w pokoju, w którym będzie dwoje rodziców – ale wtedy upewnijcie się czy np. z Wami i Waszą 5-letnią córką nie będzie zakwaterowany 10-letni chłopiec ze swoją babcią. Z pewnością dzieci wolą mieć towarzystwo w swoim wieku i swojej płci – o to wszystko dokładnie dopytajcie przed zakupem obozu, gdyż oferty są naprawdę bardzo różne.

Jeśli marzycie o odpoczynku w ciszy i bez tłumów, także zwróćcie uwagę na miejsce zakwaterowania, aby nie było przykrej niespodzianki w postaci licznych i hałaśliwych grup dziecięcych przebywających pod tym samym adresem.

Ważna konsekwencja

Zasadniczym celem wyjazdu na obóz rodzinny powinien być krok w kierunku większej samodzielności dziecka, zwłaszcza psychicznej. Optymalny wiek wyjazdu z rodzicem to 6-7 lat. Maluch w tym wieku chętnie będzie uczestniczył w zajęciach z animatorem czy kolonijnym wychowawcą, wiedząc, że rodzice są obok i że w krytycznym momencie czyli na noc, wróci pod ich skrzydła.

Pamiętajmy jednak, żeby dziecku przed wyjazdem dokładnie wytłumaczyć zasady takiego pobytu.

Musi wiedzieć i akceptować, że przez kilka godzin dziennie znajdzie się pod opieką innego dorosłego. Z reguły dzieci uczęszczające do przedszkola czy szkoły, nie mają problemu z akceptacją rozłąki z rodzicem na czas atrakcyjnych zajęć. Jeśli chcecie, aby obóz rodzinny stanowił przygotowanie dziecka do samodzielnego pobytu na kolonii w kolejnym roku, musicie być konsekwentni i nie zabierać malca z obozowych warsztatów i wycieczek na każde jego żądanie. Niech się przyzwyczaja, że na obozie przebywa bez rodzica, na razie tylko przez część dnia.

Artykuł udostępniamy dzięki uprzejmości Portalu Turystyki Dziecięcej KOGIS – organizatora kolonii, zimowisk, wycieczek szkolnych, internetowej bazie atrakcji turystycznych.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent