Lekarstwo na krowę i inne opowiadania. Recenzja

Lekarstwo na krowę i inne opowiadania
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Jeśli znudziły się Wam opowiadania, które do tej pory ciągle czytaliście, to koniecznie sięgnijcie po Lekarstwo na krowę…. To świetne lekarstwo na ożywienie czytelniczego zainteresowania. Jak ono powstało? Z połączenia dużej dawki humoru, gier słownych, absurdalnych sytuacji i życiowej mądrości.

Książka Lekarstwo na krowę i inne opowiadania to tak naprawdę trzy opowiadania.

Pierwsze z nich dotyczy rzeczonej krowy. Ale to nie jest zwykła krowa. To Pola, nastolatka, starsza siostra Lusi. Lusia bardzo chciałaby bawić się z rodzeństwem, ale Pola ma własne życie i swoje sprawy, poważniejsze niż zabawa z przedszkolakiem. Co się stało, że Pola zamieniła się w muczące zwierzę? Pewnego ranka mama i tata musieli gdzieś wyjechać na kilka godzin i zostawili Lusię pod opieką Poli. Nastolatka nie kwapiła się jednak, by poświęcić czas i uwagę młodszej siostrze. Na nic się zdały prośby o wspólne budowanie zamku z klocków czy o zrobienie czegoś do jedzenia. W końcu Lusia nie wytrzymała i ze łzami w oczami powiedziała do Poli: „Ale z ciebie…krowa!”. I wtedy stało się coś zaskakującego. „Twarz nastolatki zaczęła się wydłużać, dziurki w nosie zrobiły się wielkie i różowe, a nogi cienkie i krzywe”. Co było dalej – tego nie zdradzę. Jedno mogę zagwarantować: Lusię i jej siostrę – krowę czekają różne perypetie i zabawne sytuacje. Warto więc wyruszyć z nimi w drogę i poszukać leku na …odkrowienie.

Dużą dozę absurdu i humoru znajdziemy także w kolejnych opowiadaniach: „Lena, Kalafior i straszy ogród” oraz „Plomba, Szczepan i smocze jajo”. To, co realistyczne przeplata się tutaj z elementami świata fantazji. Bohaterami są dzieci, np. Lena i Kalafior, ale w ich ogrodzie można także spotkać ducha w kwiatki, mówiącą dynię, która jest lampionem czy wampira, który boi się krwi. Niezwykłe wrażenia przynosi też opowiadanie o Agacie, zwanej Plombą, która spotyka diabełka o świętym imieniu Szczepan.

Fabuła wszystkich trzech opowiadań jest bardzo ciekawa i intrygująca.

Mały czytelnik już od pierwszych zdań chce podążać za nietypowymi bohaterami i śledzić ich niezwykle przygody. Dużo się przy tym śmieje. To zasługa nie tylko zabawnych sytuacji i postaci, ale też warstwy językowej. Pełno tutaj gier słownych i błyskotliwych dialogów. Co ważne, książka w humorystyczny sposób mówi o sprawach ważnych i poważnych. Bez dydaktycznego nadęcia, na przykładzie zachowań postaci i niezwykłych wydarzeń obrazuje istotne, uniwersalne kwestie.

Historie zostawiają wolną przestrzeń dla dziecięcych wyobrażeń, refleksji, spostrzeżeń.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Dziecko samo wyciąga wnioski i odkrywa morał. Za komizmem i absurdem ukryte są bowiem tak ważne sprawy, jak budowanie siostrzanej więzi, nauka wybaczania, samoakceptacji, przełamywania własnych barier, pokonywanie lęków oraz doceniania tego, co się ma.

Katarzyna Klimek-Michno

Lekarstwo na krowę i inne opowiadania
Agnieszka Gadzińska
Ilustrator: Artur Gulewicz
Kategoria wiekowa: 5-8 lat
Format: 200×270 mm
Objętość: 80 str.
Oprawa: twarda
Pierwsze wydanie: 2015
Wydawnictwo Skrzat

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent