Joga w ciąży

Joga w ciąży

Ćwiczenia jogi w ciąży
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Podstawowym pojęciem, niezbędnym do trenowania jogi jest:

Asan, czyli gimnastyczna pozycja jogi wzmacniająca, rozciągająca i oczyszczająca ciało.

Właściwa praktyka prowadzi do wewnętrznej równowagi: osoby nerwowe uspokajają się, osobom depresyjnym dodaje energii i pobudza.

Czy kobiety w ciąży mogą uprawiać JOGĘ?

Kobiety w ciąży powinny zaznawać dużo ruchu. Im więcej zdrowego stylu życia dyktowanego aktywnością fizyczną, tym lepiej dla ogólnego samopoczucia, dla sylwetki oraz dla samego porodu. Dzięki ćwiczeniom łatwiej przetrwasz ciążę, lepiej poradzisz sobie z bólami porodowymi i szybciej wrócisz do formy po narodzinach dzieciątka, dlatego dobrym sposobem na zachowanie sprawności i zwinności, jest uprawianie jogi.

Regularne ćwiczenie jogi pozwoli złagodzić wszystkie nasilające się podczas ciąży objawy nerwowości, niepokojów, stresów. Usprawni się przepływ krwi w naczyniach, przywrócona zostanie równowaga w systemie neurohormonalnym, ustabilizują się stany emocjonalne, poprawi się jakość snu.

Dzięki gimnastyce wzmocnisz mięśnie, uelastycznisz kręgosłup i rozciągniesz miednicę, a głęboko oddychając uwolnisz napięcie i uspokoisz umysł. Skóra stanie się lepiej odżywiona, bardziej elastyczna i wytrzymalsza. Zyskasz świadomość własnego ciała, stabilność emocjonalną, wewnętrzny spokój i poczujesz radość życia.

Oczywiście można się skonsultować z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego trenowania jogi. Nie wykluczone, że zaleci on konkretne ćwiczenia, które dla Ciebie będą- z różnych względów, najlepszeJ

Oto kilka podstawowych ćwiczeń-pozycji dla kobiet w ciąży i nie tylko, które można trenować w domu:

Trzyczęściowy oddech

Połóż się wygodnie na podłodze (płasko, bądź opierając się na poduszkach). Zegnij nogi w kolanach. Oprzyj ręce za głową i wyciągnij szyję, aby broda nie dotykała klatki piersiowej, a była lekko, naturalnie uniesiona. Połóż ręce na brzuchu tak, aby środkowe palce stykały się nieco powyżej pępka.

1.Wyczuwanie ruchów przepony

Obserwuj ruchy brzucha i ułożonych na nim dłoni w czasie wdechów i wydechów. Zrelaksuj się i rozluźnij jego mięśnie. Poczuj jak przy każdym wydechu, dziecko porusza się delikatnie w kierunku kręgosłupa i jak zbliża się do Twych dłoni podczas wdechu. Bądź świadoma działania swojej przepony, mięśnia oddzielającego płuca od narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Kiedy Twój brzuch powiększa się w czasie oddychania, przepona także staje się większa. Poczuj, jak płuca pracują swoim rytmem, z każdym oddechem pobierając więcej powietrza. Obserwuj oddech przez kilka minut

2. Wyczuwanie ruchów klatki piersiowej

Przesuń ręce w taki sposób, aby nadgarstki znalazły się na wysokości dolnych żeber, a palce środkowe dotykały przestrzeni międzyżebrowej. Przez kilka minut skoncentruj się na swoim oddechu. Kiedy robisz wdech, poczuj, jak żebra oddalają się od siebie i jak zbliżają, kiedy wydychasz powietrze. Poczuj, jak powiększa się cała klatka piersiowa.

3.Wyczuwanie ruchów mostka

Połóż dłonie na mostku tak, aby palce środkowe stykały się. Oddychaj normalnie. Zaobserwuj, czy twoje ręce unoszą się i opadają, czy też, ześlizgują się, a może w ogóle się nie poruszają (u każdego wygląda to inaczej). Spędź na tych obserwacjach dalszych kilka minut. Zauważ, że w czasie wdechu, płuca powiększają się i dochodzą do rejonu obojczykowego. Kiedy wykonasz opisane ćwiczenia, odpocznij opierając ręce za głową i spokojnie obserwuj swój oddech.

Przydatna rada dla początkujących:

– dobrze jest zakładać luźne, wygodne ubranie

– najlepiej ćwicz na bosaka, chyba że jest ci zimno

– unikaj hałasu i zbytniego nasłonecznienia

– niewskazane są ćwiczenia zaraz po posiłku

– modyfikuj postawy, kierując się własnymi postępami, doświadczeniem, zdolnościami i możliwościami – nic na siłę!

– nie przemęczaj się.

– słuchaj swojego ciała – to twój najlepszy przewodnik

 

POCZYTAJ TAKŻE:

Zdrowie i uroda w ciąży
Ruch, ciąża i kłopoty
Gimnastyka w ciąży

 

 

Autor tekstu : Irmina Szadkowska-Filipowicz

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent