Jak urządzić przyjęcie urodzinowe dla małego dziecka?

organizacja kinderparty dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Niech same przygotowania– wymyślanie zabaw, wspólne tworzenie dekoracji czy gotowanie i pieczenie będą dobrą zabawą dla wszystkich i miło spędzonym rodzinnym czasem. Podzielmy obowiązki między członków rodziny – tata może na przykład zająć się zaopatrzeniem lub posprzątać mieszkanie, a starsze rodzeństwo zająć się dekoracjami czy przygotowaniem zabaw.

TUTAJ więcej wskazówek od czego zacząć przygotowywanie urodzin dla dziecka.

jak zorganizować urodziny dla dzieciImpreza urodzinowa – goście

Ustal liczbę gości mając na uwadze zarówno możliwości lokalowe jak i wiek dziecka, optymalną liczbą będzie pięcioro-sześcioro dzieci w podobnym wieku. Łatwiej wtedy przygotować dla nich zabawy i rozrywki.

Porozmawiaj z dzieckiem – zapytaj go kogo chciałoby zobaczyć na swoim przyjęciu urodzinowym. Możesz się zdziwić gdyż może się okazać, że dziecko nie chce wcale zapraszać przyjaciół z przedszkola czy żłobka i woli spędzić urodziny w rodzinnym gronie.

Zobaczcie szablony zaproszeń urodzinowych do pobrania.

Impreza urodzinowa – termin

Przyjęcie nie powinno być dla dziecka (i dla rodziców!) zbyt męczące.  Najlepiej zaplanować je na sobotnie lub niedzielne przedpołudnie, przed drzemką maluchów. To również dobry czas dla rodziców – większość osób ma jednak wolne weekendy.

Jak długo powinno trwać przyjęcie? Z doświadczenia wiemy, że maluchy nie wytrzymają dłużej niż 1-1.5 godziny, starsze dzieci – do 3 godzin.

Impreza urodzinowa – wybór menu
organizacja urodzin dla dziecka przysmaki

Menu dla maluchów to po prostu zestawy przekąsek – potrawy, które można porwać do małej rączki i pobiec dalej. Nie podajemy niczego co trzeba jeść widelcem czy łyżką (no może oprócz tortu).

TUTAJ znajdziesz mnóstwo pomysłów na urodzinowe menu.

Stroje i rekwizyty

Jeżeli nie jest to impreza tematyczna i goście nie są proszeni o odpowiedni strój – przygotuj dla maluchów kolorowe czapeczki na gumce, piszczałki, baloniki.

Niezbędne są także dekoracje. Girlandy i konfetti, urodzinowy napis z wyciętych literek udekorowany np lampkami choinkowymi – to wszystko wprowadzi maluchy w radosny nastrój.

Zobacz jak zrobić dekoracje własnoręcznie:

Urodzinowe zabawy dla maluchów

Zabawa w imiona

Dzieci ustawiają się w kółko. W środku kółka stoi dziecko z balonikiem. Woła imię innego dziecka z kółka i rzuca balon do góry. Ten, którego imię zostało wywołane musi złapać balonik. Jeśli mu się uda, w kolejnej rundzie zajmuje miejsce w środku i wywołuje kolejnego gracza. Jeśli zaś nie – zostaje w kółku.

Puszczanie baniek mydlanych

Co powiecie na konkurs na największą i najdłużej utrzymującą się bańkę?

Nadmuchiwanie balonów

Kto najszybciej nadmucha swój balon?

Mistrz równowagi

Nadmuchany balon można podrzucać tylko jednym palcem lub spróbować utrzymać go jak najdłużej na jednym palcu w powietrzu.

Zabawne twarze

Malowanie zabawnych lub strasznych min pisakami na balonach.

Posągi

Dzieci tańczą w rytm muzyki. Nagle muzyka się urywa. Wszyscy muszą zastygnąć w bezruchu zachowując tę samą pozycję, w której zastała ich przerwana muzyka. Ten, kto zachwieje się lub upadnie odpada z gry.

Zabawy z piosenkami

„Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Chodzi lisek koło drogi…”, „Baloniku nasz malutki” czy „Kółko graniaste” – te zabawy nigdy nie wyjdą z „mody”. Podobnie jak tańce „Kaczuszki”, „Lambada”, „Macarena” czy „Jedzie pociąg z daleka”.

Zabawa w ciepło, zimno

Jedno z dzieci wychodzi na chwilę z pokoju, a w tym czasie chowany jest jakiś przedmiot. Dziecko wraca, a wszyscy starają się pomóc mu znaleźć schowany przedmiot wołając „ciepło ” lub „zimno.

Konkurs rysunkowy

Przyklejamy taśmą do ściany lub szafy dużą kartkę papieru, a dzieci z zawiązanymi oczami próbują narysować na niej kota, psa, motyla czy kwiatek ( kierując się tylko podpowiedziami widzów).

Wyścigi samochodowe

Zbierz wszystkie samochody (takie na których można siedzieć) lub takie do popychania na podłodze i urządź wyścigi.

Namiot

Wszystkie dzieciaki kochają namioty. Możesz rozłożyć im mały namiocik plażowy lub zbudować tipi z kijów i prześcieradła.

Zabawa z pudłami

Wystarczy przyniesienie kilku-kilkunastu pudeł kartonowych a zabawa będzie trwała bez końca! Budujemy zamek, statek lub samolot.

Macie inne pomysły na zabawy dla małych gości? Napiszcie do nas: redakcja@miastodzieci.pl. Wykorzystane pomysły nagradzamy!

Przeczytaj także: