Jak uprzyjemnić dziecku pobyt w szkole w 7 krokach

Jak uprzyjemnić dziecku pobyt w szkole w 7 krokach

szkoła sala lekcyjna
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

1. Bądź punktualna.

Jeśli samo przebywanie w szkole jest dla Twojego dziecka trudne, nie dokładaj mu powodów do złego samopoczucia, czy nawet wstydu. Wejście do klasy już po dzwonku, kiedy wszyscy są na miejscach i nauczyciel rozpoczął już lekcję może być prawdziwą traumą! Dotrzymuj również słowa, jeśli chodzi o odbieranie dziecka ze szkoły. Bądź o umówionej godzinie, żeby nie zawieść zaufania swojej pociechy. Tutaj pomocna może być umowa z rodzicami ulubionego kolegi/najlepszej przyjaciółki – być może uda się zgrać godzinę odbioru. Jeśli dziecko wie, że przyjaciel nie wyjdzie ze szkoły wcześniej zostawiając go samego, na pewno ułatwi mu to czas spędzony na świetlicy.

 

smutna dziewczynka w szkole

 

2. Spróbuj zbudować relację szkoła-dom.

Nie mam tu na myśli tylko pomocy w odrabianiu pracy domowej. Spróbuj każdego dnia zrobić dziecku mały quiz. Pytania mogą być „poważne”, dotyczące tematu lekcji, ale także błahe, czy zabawne: „Jakiego koloru bluzkę miała dzisiaj Twoja pani?”, „Czy Twój kolega siedział dzisiaj na stołówce po Twojej lewej czy prawej stronie?” Być może będzie cię to kosztowało trochę czasu, ale Twoje zainteresowanie szkolnym życiem dziecka na pewno wzmocni w nim poczucie, że jest to ważna część życia nie tylko dla niego, ale też dla rodzica.

 

3. Zróbcie kalendarz wydarzeń i obowiązków.

Zaznaczajcie na nim ważne daty – sprawdzian z matematyki, szkolna akademia, klasowa wycieczka do zoo, itp. Dzięki temu dziecko nie przeżyje w szkole przykrej niespodzianki, że o czymś zapomniało.

 

Odrabianie lekcji

 

4. Dopasuj szkolną wyprawkę do upodobań dziecka.

Każde dziecko ma swoich ulubionych bajkowych/filmowych bohaterów. Czy będzie to Violetta, Psi Patrol czy Angry Birds – na pewno uda Wam się kupić fajne tornistry czy torby,  przybory szkolne i zeszyty z ich wizerunkami. To na pewno umili maluchom pobyt w szkole.

 

5. Zadbaj o smaczne, zdrowe, ale też estetyczne drugie śniadanie.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Nie mniej ważne jest to, co nasze pociechy dostaną na drugie śniadanie. Każdy maluch na pewno z wypiekami na twarzy będzie otwierać pudełko wiedząc, że za każdym razem ukrywasz tam coś wyjątkowego! Możecie się umówić, że w jeden dzień w tygodniu znajdzie się tam coś słodkiego, innym razem niespodzianka, np. zabaweczka z jajka niespodzianki. Dobrym pomysłem są też przekładki do jedzenia. Można kupić takie w internecie, a można też spróbować wykonać samemu – to też świetny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem. No i ważne jest, aby jedzenie wyglądało apetycznie i zachęcająco. Kilka prostych trików i możemy być pewni, że dziecko zje wszystko, co mu przygotowaliśmy.

drugie śniadanie do szkoły

Samo opakowanie drugiego śniadania też może być wyzwaniem. Tutaj znowu warto omówić to z dzieckiem – na pewno uda się wam zdobyć wzór z ulubionym bohaterem. Może to być też jednokolorowe pudełko, które sami ozdobicie ulubionymi wzorami (naklejki, cekiny, wstążki – pomysłów na pewno Wam nie zabraknie). Rozważcie też kupno lub samodzielne wykonanie opakowań jednorazowych, w stylu pudełek Happy Meal. Od czasu do czasu zróbcie dziecku niespodziankę, pakując jedzenie do pudełka, które można po zjedzeniu śniadania pokolorować, powycinać czy wykorzystać do dalszej zabawy.

 

6. Zadbaj o zajęcia pozalekcyjne w szkole.

Bardzo ważne jest, aby po lekcjach dziecko nie nudziło się w szkole, to powinien być czas spędzany na wesołych zabawach i ciekawych zajęciach. Wtedy nasza pociecha zawsze będzie cieszyła się na pójście do szkoły. Najlepiej, jeśli w szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne, które są dla dziecka szczególnie interesujące – warsztaty plastyczne, judo, angielski, itp. Jeśli nic dziecka nie zainteresuje, albo i tak zostaje jeszcze dużo czasu do zagospodarowania, porozmawiaj z nauczycielką, jakie propozycje przygotowała świetlica szkolna. Warto zadbać o to od początku. Jeśli masz taką możliwość, przekaż świetlicy gry, w które lubicie grać w domu – twoja pociecha pokaże je innym dzieciom i wspólnie miło spędzą czas.

 

gry na świetlicy

 

7. Zróbcie razem coś fajnego po szkole.

Kilka razy w miesiącu możecie też zaplanować ciekawe zajęcia po szkole – pójście na lody, na pizzę, na plac zabaw, przejażdżkę rowerami… To szczególnie fajne, jeśli w szkole czekał będzie trudniejszy dzień – sprawdzian, stresujące mówienie wierszyka przed całą klasą, itp. Wtedy myśl o tym, że tuż po szkole wydarzy się coś ciekawego sprawi, że łatwiej będzie przetrwać.

 

zbieranie liści

Barbara Krawczyk

Barbara Krawczyk

Twarda z niej sztuka – przeżyła szkołę muzyczną córki w klasie skrzypiec. Widziała wszystkie filmy i seriale świata – i ciągle nie ma dość. Wielbicielka miast(a) i niezwykle zaangażowana właścicielka upartego teriera. Specjalizuje się w mediach społecznościowych i prowadzi nasz bratni portal stressfree.pl.

basia@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent