Jak przygotować się do spaceru?

Jak przygotować się do spaceru?

Jak-przygotować-się-do-spaceru
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑

Misją ECCO Walkathonu jest pokazanie ludziom, że dzięki aktywności fizycznej mogą nie tylko poprawić jakość swojego życia, ale także pomóc tym, którzy tego potrzebują. Uprawianie sportu przeciwdziała wielu schorzeniom, poprawia samopoczucie i podnosi poziom zadowolenia z życia. Aby czerpać z niego przyjemność, trzeba zwrócić uwagę na dobór dyscypliny dostosowany do możliwości i potrzeb organizmu. Rodzajem aktywności polecanej wszystkim, bez wyjątku, jest chodzenie.

To jeden z nielicznych rodzajów rekreacji, który nadaje się znakomicie dla ludzi w każdym wieku,
o zróżnicowanej kondycji. Nawet „zwykły" spacer po parku przynosi dużo przyjemności i pomaga utrzymać formę. ECCO Walkathon daje szansę aktywnego i atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu nawet tym, u których stwierdzono przeciwwskazania do uprawiania wielu sportów.

Dla uczestników warszawskiego charytatywnego spaceru przygotowano do wyboru dwie trasy 6 i 10 kilometrową, natomiast krakowianie będą spacerować na trasie 6 kilometrów. Za każdy przebyty kilometr, organizator akcji, firma ECCO przekaże 4 złote na konto wybranej przez uczestnika organizacji charytatywnej. Trasy można pokonywać wielokrotnie. Dłuższe dystanse przeznaczone są dla osób, które lubią wyzwania i czują się na siłach, by dotrzeć do mety. Jest to szczególnie ważne, gdyż dopiero na mecie można przekazać „wychodzone" pieniądze na rzecz organizacji charytatywnych. Z myślą o rodzinach z dziećmi oraz osobach starszych, niepełnosprawnych lub z ograniczeniami ruchowymi zostały przygotowane trasy 6 kilometrowe. Trasa ta jest łagodna, bez barier architektonicznych, przyjazna dla dzieci – pełna atrakcji i niespodzianek (klowni, szczudlarze, poszukiwanie skarbów dla dzieci). Trasa prowadzi przez parki, gdzie można na chwilę usiąść, odpocząć czy pozwolić dziecku na zabawę na placu zabaw.

ECCO Walkathon łączy aktywny wypoczynek z niesieniem pomocy innym. Spacerując po oznaczonej trasie uczestnicy będą mogli wesprzeć wybraną fundację. Każdy kto decyduje się na udział w ECCO Walkathonie musi pamiętać, by dobrać trasę do swoich możliwości i przygotować się do udziału w największym charytatywnym spacerze na świecie!


Oto kilka praktycznych porad jak przygotować się do spaceru.

Przed każdą aktywnością bardzo ważną rolę odgrywa rozgrzewka. Dzięki rozgrzewce zwiększa się elastyczność, ukrwienie i rozciągliwość mięśni, wydolność płuc i ilość dostarczanego do mięśni tlenu, podnosi temperaturę ciała, ciśnienie i krążenie krwi. Chroni nas przed niepożądanymi drobnymi urazami, które może spowodować zbyt gwałtowne rozpoczęcie marszu, zapobiega tzw. „zakwasom" oraz zapobiega przedwczesnemu wyczerpaniu. Dzięki ćwiczeniom rozgrzewającym nie zaskoczymy naszego organizmu gwałtowną zmianą rytmu i pozwolimy na przygotowanie się do stawianego przed nim wyzwania. Kolejność ćwiczeń rozgrzewających nie może być przypadkowa. Należy przestrzegać zasady 3R – najpierw powinniśmy rozgrzać mięśnie, potem rozciągnąć i na zakończenie rozluźnić.

Rozgrzewanie
Rozgrzewanie stawów zaczynamy od górnych partii ciała – od głowy schodząc coraz niżej, aż do stóp. I tak stajemy wyprostowani w rozkroku, stopy ustawione na szerokości barków i wykonujemy krążenia głową – 10 w jedną i 10 w drugą stronę. Następnie po 10 ruchów głową na boki w lewo i prawo, tak jakbyśmy chcieli dotknąć ramion. Następnie rozgrzewamy ramiona i nadgarstki – kręcimy naprzemiennie w lewo i w prawo – przez kilka minut. Przechodzimy do tułowia i bioder – wykonujemy serię 15 skłonów i zataczamy okręgi lub ósemki. Następnie, by przygotować kolana, wykonujemy 15 przysiadów. Na zakończenie unosimy stopę prawej nogi tak, by tylko palce dotykały podłoża. W tej pozycji wykonuje ruchy okrężne raz w prawo, raz w lewo. Należy pamiętać, aby na początku ruchy były wolne, po czym bardziej energiczne. To samo ćwiczenie wykonujemy na lewą nogę.


Rozciąganie

Gdy już rozgrzaliśmy stawy możemy przejść do rozciągania mięśni. Stajemy wyprostowani w lekkim rozkroku, wykonujemy skłon prawą ręką tak, by dotknąć lewej stopy. To samo ćwiczenie powtarzamy na lewą nogę – 2 serie po 10 razy. W tej samej pozycji wyjściowej uginamy prawą nogę w kolanie i dociągamy ją maksymalnie do klatki piersiowej – 4 powtórzenia na każdą nogę.
Następnie stajemy w odległości pół metra od ściany lub drzewa, opieramy o nie obie ręce. Pochylamy ciało do przodu i zaczynamy step w miejscu. Zginamy prawą nogę w kolanie, tak by nie oderwać palców od podłoża, opuszczamy stopę. Ten sam ruch wykonujemy na lewą nogę. Stepujemy przez kilak minut. Serię ćwiczeń rozciągających kończymy 15 głębokimi skłonami w przód tak, by palcami rąk dotknąć palców u stóp.

Rozluźnienie
Aby rozluźnić mięśnie wystarcz wziąć kilka głębokich oddechów. Stajemy w lekkim rozkroku, ręce wzdłuż tułowia. Nabieramy powietrza, wykonujemy głęboki wdech nosem. Przy wdechu uginamy jednocześnie nogi w kolanach, podnosimy ręce nad głowę. Wydech: opuszczamy powoli ręce i wypuszczamy powietrze ustami. Seria 10 głębokich oddechów odpręża i dotlenia organizm.

Zaczynamy spacerować!
Po dokładnie wykonanej rozgrzewce możemy przystąpić do spaceru. Na początku zaczynamy
od krótkich dystansów z kilkoma przerwami, np.: odpoczynek na ławce w parku. Zaleca się codzienne spacery przez 15 – 20 minut. Z czasem można zwiększać dystans, jednocześnie wydłużając czas marszu. Codzienny spacer pozwoli na przygotowanie organizmu do wrześniowego ECCO Walkathonu.
ECCO Walkathon organizowany jest w Polsce od czterech lat. Idea akcji jest prosta. Wystarczy przyjść i spacerować, a firma ECCO, organizator akcji, wpłaci 4 złote za każdy przebyty kilometr na konto wybranej przez uczestnika organizacji charytatywnej. Fundusze zebrane podczas ECCO Walkathonu zostaną przekazane na społecznie ważne projekty realizowane przez trzy fundacje. Street Kids International otrzymane pieniądze przekaże na realizację programu, którego celem jest pomoc dzieciom wychowującym się na ulicach polskich miast, Fundacja TVN „nie jesteś sam" za fundusze zebrane podczas warszawskiego ECCO Walkathonu zakupi specjalistyczny sprzęt dla Centrum Rehabilitacji im. Prof. M. Weissa „STOCER" w Konstancinie Jeziornej. Natomiast w trakcie krakowskiego ECCO Walkathonu fundusze będą zbierane na zakup sprzętu dla Oddziału Leczenia Żywieniowego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu. Organizacja ekologiczna WWF zebrane pieniądze przekaże na walkę z tzw. "bushmeatem" w dorzeczu rzeki Kongo. W sercu Afryki rzadkie gatunki zwierząt masowo pozbawiane są życia. Dla mięsa zabija
się m.in. goryle, szympansy, słonie, gazele, pancerniki i krokodyle.

Aby pomóc sobie oraz innym warto już dziś zacząć przygotowanie do tej niezwykłej imprezy. Poprawa kondycji fizycznej oraz wsparcie potrzebujących poprzez spacer w ECCO Walkathonie przyniesie wiele radości i zadowolenia. Dodatkowo poznamy ludzi, którym tak jak nam nie jest obojętny los przyrody, osób chorych czy biednych dzieci. ECCO Walkathon to także wspólna zabawa i wiele atrakcji, która jednoczy wszystkich uczestników w szczytnym celu – pomoc innym.

Masz jeszcze czas, przygotuj się i kup bilet na ECCO Walkathon już dziś. Liczba uczestników charytatywnego spaceru jest ograniczona!!!! Informacji o biletach szukaj na stronie www.eccowalkathon.pl oraz w sklepach ECCO.

Spotkajmy się 13 września na Podzamczu w Warszawie
oraz 27 września na Małym Rynku w Krakowie!

 

Polecamy również  Wiosenne spacery z dziećmi oraz Piąty ECCO Walkathon już 12 września w Warszawie!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent