Gry edukacyjne – Ciufcia.pl. Recenzja

Gry edukacyjne dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Są bezpieczne i bez przemocy. Wspierają rozwój dziecka, bawią i uczą. Zostały opracowane we współpracy z rodzicami i pedagogami. Tak swoją zawartość reklamuje znana wielu rodzicom strona – Ciufcia.pl. Postanowiłam to sprawdzić, przyglądnąć się ofercie i poszukać czegoś odpowiedniego dla dziecka (serwis dedykowany jest graczom w wieku 2-6 lat). Wybór jest bardzo szeroki. Kolorowe, interaktywne, wiernie odzwierciedlające rzeczywistość animacje są atrakcyjne dla oka odbiorcy. Co jednak ważne, serwis pozwala na edukację połączoną z zabawą i daje możliwość spędzania czasu w rodzinnym gronie, wspólnie z dzieckiem, wspierając go w rozwiązywaniu zadań. Jeśli znudzą nam się puzzle, wyliczanki i kolorowanki w świecie rzeczywistym, możemy dla odmiany wykonywać te same czynności właśnie w serwisie Ciufcia. Układanie, liczenie, mierzenie, porównywanie – to wszystko na pewno pomoże w rozwijaniu dziecięcych umiejętności.

Zarówno maluchy, jak i starszaki znajdą coś dla siebie. Domek dla lalek, gabinet lekarski, plac zabaw, lunapark – rozmaite miejsca i sytuacje znane dzieciom z ich codziennego życia otrzymują tutaj swoje wirtualne odpowiedniki. To także okazja, żeby podszlifować wiedzę np. z geografii czy biologii, bo biorąc udział w grach przygodowych czy zabawach tematycznych możemy oswajać się z różnymi zagadnieniami.
Szczególnie polecam gry, które pozwalają ćwiczyć pamięć, wymagają koncentracji i skupienia uwagi, a także rozwijają spostrzegawczość. Wśród nich jest m.in. zabawa dla starszaków pt. Znajdź literkę. Na ekranie pojawiają się rozmaite litery, a naszym zadaniem jest dopasować literki do zaprezentowanego wzoru. Nie jest to z pewnością takie łatwe dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna przygodę z alfabetem. Samo rozróżnienie liter wymaga często wysiłku, a tutaj dodatkowo mamy różnice w czcionkach – litery pisane inaczej przecież wyglądają od drukowanych.

Zgadnij, gdzie ukryła się kuleczka – to zabawa, które także wymaga skupienia wzroku na obserwowanym obrazku. Przed nami niebieskie kubeczki na zielonym stole – ruch myszką powoduje, że kubeczki się podnoszą, odsłaniają swoją zawartość. Nasze zadanie polega na odgadnięciu, gdzie znajduje się kuleczka. W tym celu musimy bacznie obserwować przemieszczające się kubki, nie tracić ich z oczu i uważnie śledzić ich ruch. Tylko wtedy będziemy potrafili udzielić właściwej odpowiedzi. To zabawa logiczna, które jest bardzo pomocna dzieciom, mającym trudności z koncentrowaniem uwagi, pomaga odciąć się od innych bodźców i wytężyć uwagę.

Dla maluchów dobrą propozycją jest zabawa Wyliczanka, która polega na szukaniu na obrazku elementów, które wcześniej widzimy w rogu ekranu. Są to m.in. wiewiórki, ptaki i ludzie. Dodatkowym plusem jest fakt, że zabawa pomaga rozwijać umiejętność liczenia.

Najmłodsi mogą też zagrać w Memory. To internetowy odpowiednik kartoników z obrazkami, które są lubiane przez wielu maluchów. Możemy więc tutaj odsłaniać po kolei rysunki zwierząt, zapamiętywać je, a następnie łączyć ze sobą w pary. . Ciekawą i użyteczną sekcję serwisu Ciufcia stanowią zabawy, które pomagają kształtować zachowania, pozwalają uczyć wykonywania nowych dla dzieci czynności, które na stałe wpisane są w ich codzienny rytm dnia. Przykładem jest zabawa pt. Nocnik. Jak wiadomo, trening czystości nie dla wszystkich maluchów jest łatwy i oczywisty, to, coś, czego dopiero się uczą. Z pomocą przychodzi animacja – mały skunksik Aleks siedzi na nocniku. Obok niego leży rolka papieru, a towarzyszy mu żółta kaczuszka do kąpieli. Dzieci sprawdzają, co się dzieje, gdy klikną na brzuszek zwierzątka na nocniku. Inna czynność – nauka szczotkowania zębów – również może spotykać się z oporem i niechęcią maluchów. Jak je nakłonić do mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej, bez buntów, narzekania, a za to z energią i uśmiechem na twarzy? Być może wsparciem okaże się…hipopotam. Zabawa pt. Mycie zębów polega na myciu zębów temu zwierzakowi i obserwowaniu, co się dzieje z jego uzębieniem, gdy w ruch idzie szczotka. Na ekranie widzimy hipopotama z szeroką otwartą wielką szczęką. Klikając na szczoteczkę do zębów, leżącą obok niego, możemy ją wirtualnie wziąć i skierować w stronę jamy ustnej hipcia, by następnie umyć mu zęby. Wirtualne mycie powoduje, że zęby jaśnieją, z ciemnego koloru zmieniają się w biały.

Gry i zabawy w serwisie Ciufcia pozwalają również rozwijać wiedzę na temat różnych zjawisk – na przykład przyrodniczych, obserwować świat i wyciągać wnioski. Są atrakcyjnym uzupełnieniem nauki podręcznikowej, dzięki graficznym walorom oraz interaktywności, prostej i przystępnej formie, która wciąga i zachęca odbiorcę do aktywności oraz samodzielnych odkryć. Czym się charakteryzują poszczególne pory roku? Jak je odróżnić? Zamiast definicji, mamy tutaj naukę przez doświadczenie, która pozwala w praktyczny sposób rozwijać dziecięcą orientację w czasie. Zabawa pt. Pory roku polega na takim dopasowywaniu ćwiartek obrazu, aby tworzył on spójną całość i odzwierciedlał konkretną porę. Krajobraz, przedstawiający domy, drzewa, góry, pagórki, łąki, kwiaty i ptaki jest cały czas taki sam, ale – w zależności od miesięcy – zmieniają się detale. Zielone, kwitnące drzewa zostają otulone śniegiem, a jesienią na ekranach pojawia się widok nasączony pomarańczowymi i czerwonymi barwami.

Jeśli podobają nam się zabawy w łączenie różnych elementów, możemy też sięgnąć po grę pt. Dopasowywanka. W ramach tej aktywności zgadujemy, do kogo należą poszczególne części ciała. Mamy więc różne zwierzęta: miś, krowa, lew, hipopotam, piesek i musimy tak dopasować wyświetlające się na ekranie elementy, aby całość była spójna, czyli np. ciało krowy było faktycznie ciałem krowy, a nie ciałem złożonym z nogi krowy, głowy psa i tułowia lwa.

Na zakończenie – w ramach rozrywki – możemy wspólnie z dzieckiem zaglądnąć do krzywego zwierciadła. Zabawa o tym tytule jest interaktywną grą dla całej rodziny.

Czas spędzony przed komputerem nie musi być stracony i bezużyteczny. Warto więc wybierać gry, które pozwalają mądrze wykorzystać nasze minuty i urozmaicą dziecięce aktywności. Serwis Ciufcia.pl jest godny polecenia.

Katarzyna Klimek-Michno

Autor tekstu : Katarzyna Klimek-Michno

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent