Festyn Dnia Ziemi

Festyn-Dnia-Ziemi
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑

Jak zwykle czekamy na Państwa. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Będzie można ‘odwiedzić’ wszystkie Parki Narodowe, a mamy ich już 23. Dzieci i młodzież, wykonując różne zadania edukacyjne, będzie mogła skompletować puzzle Dnia Ziemi.

Będzie można wziąć udział w działaniach twórczych Ślady na piasku i kręgi na wodzie pod kierunkiem artystów z Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej.

Jak co roku parki krajobrazowe Mazowsza zapraszają na swoje stoiska. Przygotowane przez nich prezentacje obejmować będą wystawy fotografii przyrodniczej, warsztaty artystyczne, konkursy wiedzy przyrodniczej, warsztaty nauki haftu, zdobienia naczyń z gliny i wiele innych. Na małej estradzie Festiwalu Zielone Mazowsze zaprezentują się zespoły i kapele z całego Mazowsza. Wystąpią też zespoły młodzieżowe nagrodzone w konkursie teatralnym ‘Gramy Zielone”.

Pomiędzy polem a stołem
Dużym zainteresowaniem cieszy się też zawsze działanie Pomiędzy polem a stołem. W tym roku będą to trzy uzupełniające się prezentacje: „O produktach. Powrót do źródeł”, „O narzędziach i sposobach” i „Stół Darów Ziemi”. Będzie to całościowy pokaz bogactwa natury i bioróżnorodności, z której pochodzą surowce żywnościowe w Polsce, jak również prezentacja tradycji wytwarzania i walorów naturalnej żywności. W ramach projektu pokazane zostaną też działania na rzecz zachowania starych ras zwierząt i starych odmian roślin.

Surowce wtórne
Zapraszamy wszystkich, którzy zebrali surowce wtórne. Za 10 opakowań szklanych lub 5 kg makulatury lub 10 baterii można będzie otrzymać jak co roku na sadzonki drzew. Lasy Państwowe ufundowały: 2.000 szt. modrzewia europejskiego, 3.000 szt. świerka europejskiego z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz 3.000 szt. sosny, 1.000 szt. brzozy, 1.000 szt. modrzewia z Nadleśnictwa Jabłonna.

Firma SITA Polska przedstawi technologie oczyszczania miasta przy użyciu metod przyjaznych środowisku. Firma przeprowadzi również interaktywne warsztaty dla dzieci i dorosłych dotyczące problemu segregacji odpadów i ich utylizacji oraz omówi kolejne etapy przetwarzania odpadu i jego wpływ na środowisko, a także przedstawi prawidłową segregację i jej celowość.

Wiele instytucji
Podczas festynu instytucje związane z ochroną środowiska zaprezentują swoją działalność i „sprzedadzą” myśl naukową. Planowany jest udział następujących instytucji: Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Zapraszamy także na prezentację gospodarstw związanych z rolnictwem ekologicznym. Przygotowane prezentacje połączone będą z degustacją produktów i płodów rolnych, a także pokazem rękodzieła ludowego. W ramach projektu przewidziana jest prezentacja zagadnień związanych z certyfikacją produktów ekologicznych. Wszystkie prezentacje przygotowane są we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Festyn to okazja do prezentacji ciekawych programów
Festyn to również doskonała okazja do prezentacji ciekawych programów, różnorodnych kampanii, wystaw i akcji happeningowych prowadzonych przez pozarządowe organizacje ekologiczne. Zapraszają: Społeczny Instytut Ekologiczny, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” i Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja oraz wiele innych organizacji z całej Polski.

Kraina Małych Przyjaciół Ziemi
Pole Mokotowskie to także doskonałe miejsce na warsztaty artystyczne i twórcze dla dzieci. Zapraszamy do Krainy Małych Przyjaciół Ziemi. Najmłodsi będą mogli rozwinąć swoją wyobraźnię, stworzyć mozaiki, formy przestrzenne, namalować bajeczną rzekę na płótnie, ulepić gliniane stwory wodne i wykazać się wieloma innymi swoimi talentami artystycznymi.

Lasy Państwowe zaprezentują eksponaty przedstawiające dno lasu – runo leśne, kłody, tropy zwierząt, nadwodne zbiorowiska roślinne – sylwetki drzew, owoce, nasiona, pędy, wystawione zostaną gabloty z owadami – ważki, chrząszcze, chruściki i inne, wyeksponowane zostaną tablice z ptakami wodnymi – nury, perkozy itp. oraz ptakami nadwodnymi – brodzącymi – czaple, bocian biały, bocian czarny, zawieszone zostaną również mapy rezerwatów i ścieżek dydaktycznych.

Leśne Kompleksy Promocyjne udostępnią materiały dydaktyczne: kolorowe foldery, atlasy, broszury itp. W ramach prezentacji przeprowadzone zostaną również liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży, konkursy, gry i zabawy, których tematyka nawiązywać będzie do problematyki rzek, jezior i wszelkich zbiorników wodnych naturalnie występujących w krajobrazie leśnym.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Cztery Leśne Kompleksy Promocyjne
W centralnych obchodach Dnia Ziemi wezmą udział przedstawiciele czterech Leśnych Kompleksów Promocyjnych prezentujący bogatą i rzeczową ofertę edukacyjną: LKP „Puszcza Białowieska”, LKP „Lasy Warszawskie”, „LKP „Puszcza Świętokrzyska” i LKP „Puszcza Kozienicka”.

W samym sercu Pola Mokotowskiego umieszczona będzie estrada, na której prezentowana będzie muzyka inspirowana folklorem. Odbędzie się też Piknik Szantowy przygotowany przez Stowarzyszenie CKS Hals w ramach VIII edycji Warszawskiego Festiwalu Szantowego „Warszawa bliżej Wisły…, czyli gdzie jest Syrenka”. Ponadto na estradzie będzie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Zabawka ekologiczna”.

Ostatnim ciekawym działaniem na polu będzie Spacer w chmurach, przygotowany przez firmę HRB MIŚ. Propozycja zawiera pomysły na szereg sprawdzonych w terenie zabaw-atrakcji paraalpinistycznych, wykorzystujących w dość nietypowy sposób, sprzęt, wiedzę i doświadczenia alpinistyczne. Konstrukcje dostosowane do potrzeb i możliwości szerokiego grona uczestników w różnym wieku cieszą się wciąż niesłabnącym powodzeniem.

Zabawy będą się odbywały z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, zostaną przygotowane i przeprowadzone przez doświadczoną kadrę, składającą się w większości z taterników. Użyty zostanie sprzęt alpinistyczny posiadający atesty CE i UIAA. Całość zabaw będzie się odbywała pod nadzorem instruktora wspinania.

Podczas festynu Minister Środowiska oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ok. godz. 15.40 zasadzą na Polu Mokotowskim sadzonkę dębu.

GRAŻYNA HODUN
KOORDYNATOR OBCHODÓW DNIA ZIEMI 2006
Biuro organizacyjne:
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej , ul. Raszyńska 32/44 lok. 140, 02-026 Warszawa
tel. 0 22 668 92 68, tel./fax 883 50 96
www.dzienziemi.org.pl
e-mail: dzienziemi@mroee.pl, dzienziemi@wp.pl

Polecamy również  Eko Inicjatywa dla małych artystów oraz Tęczowy Domek – spotkanie z Panią Ekologią

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent