Festiwal Sztuk na ulicy Foksal

Festiwal-Sztuk-na-ulicy-Foksal
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Fundacja Atelier wraz z innymi instytucjami tworzącymi Kamienicę Artystyczną Foksal zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które ma za zadanie zintegrować społeczność ulicy Foksal i na stałe wpisać nas w krajobraz naszej okolicy.

Ulica Foksal
Wielkie miasto, jak twierdzą socjolodzy, sprzyja dziś dezintegracji, rozpadowi więzi, poczuciu osamotnienia. Można temu przeciwdziałać przez kulturę: tworzy ona przestrzeń ponownie integrującą ludzi, nadającą sens życiu jednostek i zbiorowości, wzmacniającą poczucie więzi i zakorzenienia. Dlatego chcielibyśmy, żeby ulica Foksal stała się miejscem tętniącym życiem i obfitującym w interesujące wydarzenia artystyczne – ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy.

Kamienica Artystyczna Foksal 11
Festiwal Sztuk na ulicy Foksal jest zaplanowany jako działanie otwarte dla szerokiej publiczności, a szczególnie dla naszych sąsiadów – wziąć w nim udział mogą wszyscy, którzy pragną kontaktu z kulturą. Organizatorem imprezy i centrum wydarzeń będzie Kamienica Artystyczna Foksal 11 z inicjatywy Fundacji Atelier.

Tydzień atrakcji
Przez cały dzień na naszej ulicy trwać będą zajęcia plastyczne, pokazy filmowe, wystawy prac znanych artystów, spotkania z interesującymi twórcami, koncerty i przedstawienia teatralne.

Ulica Foksal to artystyczna enklawa w samym sercu miasta, tuż przy Trakcie Królewskim, niedaleko Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Muzycznej. Przy niewielkiej uliczce skupiły się liczne księgarnie, galerie, oraz przytulne kafejki i eleganckie restauracje. Swoją siedzibę ma tu również Atelier Foksal – szkoła artystyczna prowadzona przez Fundację Atelier, gospodarza Festiwalu. Mamy nadzieję, że mili goście polubią wyjątkową, twórczą atmosferę naszej ulicy.

Atelier Foksal zorganizuje plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci, (w godz. 9.30-11.00, 11.00-13.00 i 13.00-15.00.

Studenci i nauczyciele animacji kultury Akademii Pedagogiki Specjalnej poprowadzą warsztaty twórcze dla dzieci. Odbędą się trzy niezależne warsztaty, podczas których powstaną prace prezentowane potem przez cały dzień na ulicy Foksal:

– „Przechodzi dzień” godzina 10.00 – 11.00

– „Nasz Świat, Wasz Świat” 10.00 – 11.00

– „Drzewiec” 11.00 –12.00

Teatr Montownia poprowadzi warsztaty parateatralne.

Prosimy o wcześniejsze telefoniczne zgłaszanie udziału dzieci, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona: tel 22 826 88 13, 22 826 95 89).

Udział w Festiwalu zapowiedzieli:

Fundacja Atelier i instytucje tworzące Kamienicę Artystyczną Foksal 11: Fundacja Opałka, Fundacja Promocji Muzyki Polskiej, Liceum i Gimnazjum Stowarzyszenia Kultury i Edukacji, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

A także:

Jarosław Lustych, Marcin Skorupski, Teresa Starzec, Elwira Szeflińska, Waldemar Umiastowski i Kacper Źiółkowski, (artyści związani z Atelier Foksal)

Oraz nasi goście:

Tomasz Sikora i Galeria Bezdomna, Teatr Montownia, Warszawski Kwintet Akordeonowy, Galeria Foksal, Czesław Apiecionek, Anna Bohdziewicz PIĘKNI I SZCZĘŚLIWI, Fundacja Bęc Zmiana i Bogna Świątkowska, Projekt LEGO-LOGOS, Muzeum Sztuki Współczesnej dla Dzieci, Rafał Bryndal i kabaret Piórnonsens, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „Ę”, Restauracja „Bistrot”, ul. Foksal 2, Restauracja „Chianti”, ul. Foksal 17, księgarnia PIW, ul. Foksal 17, studenci animacji kultury Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Więcej szczegółów na temat Festiwalu na stronie atelier.org.pl

Polecamy również 17 Biennale Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Edukacja poprzez sztukę

Autor tekstu : Emilia Gutowska Fundacja Atelier