ECCO Walkathon – spacer nie tylko dla zdrowia!

📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Spaceruj, by pomóc sobie!

Wiele chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, bóle kręgosłupa czy nawet zawały serca, to przeważnie skutki niehigienicznego trybu życia. Często przemieszczamy się jedynie
z domu do samochodu, z samochodu do pracy i ten sam schemat w drodze powrotnej. Większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, często w zamkniętych i dusznych pomieszczeniach. Do tego śniadanie czy obiad zjedzone w pośpiechu i ciągły stres. W takich warunkach nasz organizm jest niedotleniony
i brakuje mu energii, co w konsekwencji przyczynia się do poważnych schorzeń i notorycznego zmęczenia.

Jak temu zaradzić? Idealnym rozwiązaniem jest spacer! Z parasolem czy w kapeluszu zawsze niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim jest to rodzaj ruchu całkowicie naturalny dla naszego organizmu. To najbezpieczniejsza forma rekreacji ruchowej przeznaczona dla każdego, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Nie musi być intensywnym wysiłkiem fizycznym, sami decydujemy jaki dystans i w jakim tempie pokonamy. Spacerować mogą wszyscy bez specjalnego przygotowania czy specjalistycznego sprzętu. Tempo spaceru pozwala na podziwianie krajobrazu czy rozmowę z towarzyszem przechadzki, w zależności od upodobań i nastroju.

Spacer to także dobry sposób na spędzenie czasu z najbliższymi. Wspólne godziny na łonie natury gwarantują relakszabawę dla całej rodziny. Niezależnie od pory roku, pogody i temperatury powietrza, wystarczy odpowiednio się ubrać, włożyć sportowe buty i po prostu iść przed siebie.

Podczas miarowego spaceru spada poziom hormonu stresu, a uwalniające się endorfiny sprawiają,
że poprawia się nastrój i samopoczucie. To również doskonały sposób na poprawę kondycji i zrzucenie zbędnych kilogramów. Wolny spacer pozwoli spalić 200 kcal w ciągu godziny, a szybki – 300. Dla porównania – w ciągu godzinnej forsownej gimnastyki spalimy tylko 290 kcal, a podczas godziny tańca – 336.

W trakcie chodzenia poprawia się krążenie, wydolność serca i naczyń krwionośnych, a cały organizm jest lepiej dotleniony. Systematyczne 15 – 20 minutowe spacery na świeżym powietrzu 3 – 4 razy
w tygodniu zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic wieńcowych. Podczas chodzenia wzmacniamy także mięśnie nóg, pośladków, a przy intensywnym marszu również ramion i kręgosłupa. Każda kobieta doceni jeszcze jedną zaletę spacerowania na łonie natury – odpowiednia dawka tlenu poprawia koloryt skóry i sprawia, że staje się ona promienna. Żaden krem nie wpłynie na cerę tak, jak codzienny ruch
na świeżym powietrzu.

Spacerować można zawsze i wszędzie. Na przykład w drodze do pracy można zaparkować dalej
od biura lub wysiąść kilka przystanków wcześniej i resztę trasy pokonać pieszo. Warto wybrać się
na weekendowy spacer w gronie rodziny lub przyjaciół, by poznać miejskie skwery i parki, obserwować przyrodę czy podziwiać architekturę miasta.

Spaceruj, by pomóc innym!

Doskonałą okazją, by pomagając sobie, pomóc również potrzebujących jest ECCO Walkathon, jeden z największych na świecie spacerów charytatywnych, organizowany w Polsce od czterech lat. Idea akcji jest prosta. Wystarczy przyjść i spacerować, a firma ECCO, organizator akcji, wpłaci 4 złote za każdy przebyty kilometr na konto wybranej przez uczestnika organizacji charytatywnej. Fundusze zebrane podczas ECCO Walkathonu zostaną przekazane na społecznie ważne projekty realizowane przez trzy fundacje: Fundację TVN „nie jesteś sam", Street Kids International i fundację ekologiczną WWF.

W ciągu trzech edycji ECCO Walkathonu w Polsce w charytatywnym spacerze udział wzięło łącznie
40 600 osób, które przeszły 329 000 km i przekazały 1 375 000 złotych na pomoc potrzebującym.

ECCO Walkathon 2008 będzie wyjątkowy! Z okazji dziesięciolecia akcji zorganizowanych zostanie dziesięć ECCO Walkathonów w czterech krajach świata – Danii, Niemczech, Szwecji
i Polsce. W 2008 roku po raz pierwszy w historii impreza odbędzie w dwóch miastach Polski –
w Warszawie (13 września, Podzamcze)
i w Krakowie (27 września, Mały Rynek). Uczest-nicy warszawskiego ECCO Walkathonu mają
do wyboru trasy o długości 6 i 10 km, a mie-szkańcy Krakowa do przebycia dystans 6 km.

Jednym z przesłań ECCO Walkathonu jest uzmysłowienie ludziom, że dzięki aktywności fizycznej mogą nie tylko poprawić jakość swojego życia, ale przede wszystkim pomóc potrzebującym. Akcja motywuje do aktywnego spędzania wolnego czasu i zachęca do przyjrzenia się problemom współczesnego świata, takim jak ochrona środowiska, leczenie i profilaktyka zdrowotna czy bieda wśród dzieci.

Aktywność fizyczna zapobiega wielu schorzeniom i chorobom cywilizacyjnym. Ruch na świeżym powietrzu poprawia nasze samopoczucie oraz dotlenia organizm. Spacer to jedna z niewielu form rekreacji ruchowej zalecanej każdemu, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Dzięki ECCO Walkathonowi masz unikalną szansę, by przekazać „wychodzone" podczas spaceru pieniądze
na fundację charytatywną i pomóc potrzebującym. Już dziś dołącz do największej międzynarodowej imprezy charytatywnej. Kup bilet w sklepie ECCO lub na www.eccowalkathon.pl.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Szczegóły projektu na www.eccowalkathon.pl.

Spotkajmy się 13 września na Podzamczu w Warszawie

oraz 27 września na Małym Rynku w Krakowie!

Polecamy również  Jak przygotować się do spaceru? oraz Wiosenny spacer – pierwszy krok do ECCO Walkathonu