Ciąża – nie piję w ciąży!

Ciąża-nie-piję-w-ciąży
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

„Aż 75 proc. ciężarnych twierdzi, że nie było nigdy ostrzeganych o skutkach picia w ciąży. Co trzecia kobieta powoływała się na opinię swojego lekarza ginekologa, że umiarkowane picie czerwonego wina nie szkodzi (…).”– pisze Dziennik.

Picie alkoholu, nie tylko wódki, ale nawet piwa czy wina przez kobiety w ciąży może spowodować silne uszczerbki na zdrowiu, szczególnie psychicznym dziecka. Największym zagrożeniem jest FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy. Jest to ciężkie, nieuleczalne upośledzenie umysłowe przypominające Zespół Downa. Nawet śladowe ilości substancji alkoholowych podawanych dziecku przez krew matki niszczy jego układ nerwowy. Dziecko staje się opóźnione w rozwoju intelektualnym, może być niedojrzałe emocjonalnie i znacznie bardziej podatne na choroby niż jego rówieśnicy.

Statystyki – alkohol w ciąży i FAS

Statystyki są bardzo smutne: co trzecia ciężarna kobieta sięga po kieliszek, powodując tym samym wzrost urodzeń z wykrytym płodowym zespołem alkoholowym. Troje dzieci na tysiąc cierpi na FAS. Co więcej, największe spustoszenie w organizmie dziecka robi się w pierwszych trzech miesiącach życia płodu. Bardzo często przyszłe matki myślą odwrotnie, odstawiając alkohol pod koniec ciąży.

Skutki picia alkoholu w ciąży

Jeśli przyszła matka pije alkohol we wczesnej ciąży, może także doprowadzić do wad rozwojowych głowy (np. mała czaszka, opadający podbródek, siodełkowaty nos, głęboko usadowione uszy, gotyckie podniebienie, wąskie, daleko od siebie położone oczy), do zniekształceń kości i stawów, wad serca, anomalii narządów płciowych i dróg moczowych.

Na świecie – stosunek do picia alkoholu w ciąży

W niektórych krajach Europy, m.in. w Norwegii, a także w Stanach Zjednoczonych jest ogólny zakaz sprzedaży substancji alkoholowych kobietom w ciąży. Społeczeństwo jest informowane o zagrożeniach, co zwiększa samoświadomość matek i zmniejsza chęć sięgania po używkę. To pierwszy krok do poprawy ogólnoświatowego stosunku do picia napojów alkoholowych przez kobiety w ciąży.

Więcej na: www.ciazabezalkoholu.pl

 

 

 

Autor tekstu : Irmina Szadkowska-Filipowicz

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent