Choć/dź zobacz! Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim dla dzieci. Recenzja

przewodnik po trakcie
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Czy trafił w Wasze ręce Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim dla dzieci? Dzięki niemu poznacie zakamarki i tajemnice Poznania – i mnie też miasto stało się bliższe, choć przyznaję, że nigdy dotąd w Poznaniu nie byłam. Teraz już wiem, że trzeba to jak najszybciej nadrobić!

Zatem z przewodnikiem w ręce ruszamy! Do wyboru mamy trzy trasy po Poznaniu. Pomysłodawcy radzą, by na wyprawy zabrać ze sobą ołówki, a pomocne będą też: lornetka, miarka i kompas. W końcu nie tylko zwiedzamy, ale też szukamy i wypatrujemy! 

WYPRAWA PIERWSZA
Ostrów Tumski i Stare Koryto Warty

Wiecie, że Ostrów Tumski to najstarsza część Poznania, a zarazem wyspa w środku miasta?
Tę wyprawę warto zacząć od kota …., a może nawet kotów, poukrywanych na Śródce. Potem koniecznie sprawdźcie, jakie kłódki przypięte są na Moście Biskupa Jordana i czy jeszcze działa pompa wodna przy ul. Lubrańskiego Kolejne punkty programu to Katedra Poznańska, Kościół Najświętszej Marii Panny i Psałteria. Po dotarciu na lewy brzeg Warty– drugiej rzeki, która opływa Ostrów Tumski, przekonacie się, że rzeczywiście jest on najprawdziwszą wyspą.

WYPRAWA DRUGA
Stare Miasto

Wyprawa do dawnego miasta Poznań, w którego centrum jest Stary Rynek. Z rynku w każdą stronę świata rozchodzą się wąskie i brukowane uliczki, przy których znajdują się urokliwe kamienice. Gdy wytęży się wzrok wypatrzy się tu niejednego zwierzaka lub fantastycznego stwora! A dojrzycie Koziołki na placu Kolegiackim czy orła na ratuszowej wieży? Wyprawę kończy wspinaczka na Zamek na Wzgórzu Przemysła Według legendy to góra upuszczona niegdyś przez diabły …

WYPRAWA TRZECIA
Plac Wolności i Dzielnica Cesarska –  wyprawa do nowej części miasta.

Przyjrzycie się bliżej nietypowym budynkom w dawnej Dzielnicy Cesarskiej, sprawdzicie kim są Nierozpoznani i jaki zwierz przysiadł na poznańskiej Operze. Zobaczycie fontannę na placu Wolności, przez którą można przejść, a także Teatr Polski, na którego fasadzie ukryły się koła, kwadraty i prostokąty. Na ul. Świętego Marcina poszukacie gęsi, traficie na jeden z największych balkonów w Poznaniu w Zamku Cesarskim, a zasłużony odpoczynek znajdziecie w Parku Mickiewicza.

Warto wspomnieć tu, że do tworzenia przewodnika zaproszone zostały dzieci i to one wybierały najciekawsze miejsca oraz wykonywały  ilustracje. Doskonałym uzupełnieniem są mapy do wypraw ( na zakładce pozycji).

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Czy tyle wrażeń spacerowych wystarczy? Wszystkie wyprawy zostały opisane oraz narysowane w bardzo atrakcyjny i pomysłowy sposób, zachęcający naszych podopiecznych do odkrywania Poznania. Pomysł stworzenia przewodnika przez dzieci dla dzieci trafiony w dziesiątkę! Polecam bardzo!

Przewodnik powstał w ramach projektu „choć, zobacz! Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim jako artystyczny projekt partycypacyjny dla dzieci” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monika Konieczny, miastodzieci.pl

Choć/dź zobacz! Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim dla dzieci
Poznań 2017
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

www.trakt.poznan.pl

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent