Boże Narodzenie dookoła świata

Tradycje świąteczne w Polsce i na świecie
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑

Nie tylko 25. grudnia!

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest inna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni, data obchodów. Kraje, w których używa się kalendarza juliańskiego (nasz to gregoriański), świętują dwa tygodnie później. W Egipcie, Etiopii, Erytrei, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Rosji, w Serbii i na Ukrainie Boże Narodzenie wypada 7. stycznia.

Święta na antypodach

Na półkuli południowej grudzień to pełnia lata. Spełnienie marzeń o białych świętach jest tam więc jeszcze mniej prawdopodobne niż w Polsce. Wcale nie przeszkadza to jednak mieszkańcom tych rejonów w obchodzeniu Bożego Narodzenia. Wręcz przeciwnie – do maksimum wykorzystują oni piękną pogodę. Australijską tradycją są Carols by Candlelight – plenerowe koncerty, podczas których ludzie gromadzą się, by w świetle świec śpiewać kolędy pod gołym niebem.
W repertuarze przeważają najpopularniejsze anglojęzyczne pieśni wigilijne, pastorałki i utwory świąteczne – Usłyszymy tam tradycyjne kolędy, jak „Silent night”, ale również „Have Yourself a Merry Little Christmas” czy „Jingle Bells” i „We Wish You a Merry Christmas”. Wiele z nich ma bardzo chwytliwe refreny, chętnie śpiewane przez najmłodszych – mówi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak z Helen Doron English.

Boże Narodzenie w Meksyku

Świętowanie Bożego Narodzenia w Meksyku rozpoczyna się już 16 grudnia od trwających dziewięć dni posadas . Są to przedstawienia obrazujące bożonarodzeniową historię Józefa i Marii szukających noclegu. Uczestnicy niosą świece i lampiony. Każdej nocy kończą przedstawienie w innym domu . Istotnym elementem posadas jest piñata, czyli ozdobiony bibułkowymi błaznami albo zwierzątkami gliniany garnek wypełniony mandarynkami, trzciną cukrową i cukierkami. Piñatę zawiesza się na sznurku ponad głowami zebranych, a dzieci z zasłoniętymi oczami po kolei uderzają w nią kijem, dopóki się nie rozbije, zasypując je lawiną słodyczy.
Rankiem w święto Trzech Króli (Día de los Santos Reyes) dzieci otrzymują bożonarodzeniowe prezenty i jedzą tradycyjne rosca de reyes, okrągłe ciasto z suszonymi owocami i ukrytym w nim wizerunkiem Dzieciątka Jezus. Specjalnie dla nich wiesza się przy suficie kolorowe kubeczki napełnione piaskiem lub mąką, a wśród nich jeden z niespodzianką. Dzieci odgadują, w którym kubeczku ukryty jest prezent.

Święta w Hiszpanii

Boże Narodzenie to także bardzo ważne, rodzinne święto dla Hiszpanów. Podobnie jak we Włoszech i we Francji, ważniejsza od choinki jest szopka. Główne dania serwowane w Wigilię różnią się w zależności od regionu. Są to zazwyczaj: jagnięcina i prosię (Castilla Leon i Castilla La Mancha), pieczony indyk (Andaluzja), owoce morza, ryby (wybrzeże). Na deser podaje się natomiast turron (rodzaj nugatu z migdałami), marcepan, ciasteczka polvorones, orzechy. Wszystko popija się dużą ilością cavy, czyli tradycyjnego, hiszpańskiego, białego wina musującego.
To wtedy właśnie, dwanaście nocy po Bożym Narodzeniu, dzieci otrzymują od Trzech Króli prezenty, za to nie znajdują żadnego prezentu pod choinką. W zamian za podarki maluchy przygotowują im słodycze i kostki cukru dla wielbłądów. Hiszpanie podczas tego święta odwiedzają znajomych i rozdają im prezenty. Tradycyjnym daniem jest keks – ciasto, w którym zapieka się drobne niespodzianki, np. monety. Kto na nie trafi, ma obowiązek upiec keks za rok. Nowy Rok jest witany przez mieszkańców Hiszpanii zazwyczaj na ulicach miast.

Boże Narodzenie w Australii

Ze względu na klimat święta Bożego Narodzenia, w Australii spędza się je w niecodziennej scenerii. W ten najważniejszy dzień mieszkańcy gromadzą się na plażach i rozkładają śnieżnobiałe obrusy, na których, podobnie jak w innych krajach – można znaleźć pieczone indyki, małe ciasteczka z bakaliami o wymyślnych kształtach, owocowe puddingi i ciasto , przypominające polski keks. W tym dniu plaże przypominają jeden wielki, świąteczny stół. Nie brakuje również prezentów, które można znaleźć pod choinką w ogromnej, wełnianej skarpecie. Australijczycy rozdają je sobie w domu, po „wielkiej uczcie” na plaży. Oprócz tego wysyłają wszystkim znajomym kartki świąteczne, a otrzymane składają pod choinką. Australijski Święty Mikołaj wygląda zupełnie inaczej, niż na innych kontynentach. Jest bowiem ubrany w strój…płetwonurka i zdarza się, że przybywa na desce windsurfingowej.
Niezwykle popularne, zarówno w Australii, jak i w RPA, jest również świąteczne grillowanie. Mieszkańcy obydwu państw organizują barbecue, żartobliwie zwane „Barbie” (w Australii) lub „Braai” (w RPA), by w gronie przyjaciół i rodziny zajadać się mięsem i krewetkami.

Obchody Bożego Narodzenia w Irlandii

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się już w październiku, kiedy przyrządza się świąteczne przysmaki, takie jak: Christmas Cake (ciasto z alkoholem i suszonymi śliwkami) oraz Plum Pudding (pudding śliwkowy). Dekoruje się wystawy sklepowe, mieszkania i ulice. Punktem wyjściowym do świętowania jest święto Niepokalanego Poczęcia w Kościele Katolickim – 8 grudnia. 24 grudnia zawiesza się na kominku skarpety w oczekiwaniu na prezenty; na kolację podaje się najczęściej indyka, a o północy uczestniczy się we Mszy Świętej . W drugi Dzień Świąt, czyli St. Stephen’s Day kolędnicy chodzą po domach i zbierają datki. Oficjalnym dniem kończącym święta jest 6 styczeń, czyli święto Trzech Króli.

Boże Narodzenie we Francji

Boże Narodzenie we Francji – Noël – to także jedno z najbardziej nastrojowych i rodzinnych świąt, w obchodach niewiele różniące się od naszej polskiej tradycji. To także czas prezentów. Mikołaj- Père Noël– przynosi je w nocy, z 24 na 25 grudnia, wrzucając je do buta lub pod choinkę. Symbolem Bożego Narodzenia we Francji jest szopka oraz występujące w wielu regionach kraju tzw. „santons” – figurki świętych. Co ciekawe, oprócz postaci biblijnych, „mali święci” często przedstawiają bohaterów dnia codziennego – policjanta, burmistrza czy kucharza. 1 grudnia rodzice kupują dzieciom tzw. Calendrier de l′Avent (Kalendarz adwentowy). Maluchy codziennie otwierają jedno okienko kalendarza, zjadają znalezione łakocie, pospiesznie piszą listy do Mikołaja (Père Noël) licząc dni dzielące ich od świąt, dorośli zaś przymierzają się do świątecznych i noworocznych kartek z życzeniami. Zwyczaj ten, zaczerpnięty z Anglii, nakazuje wysłać je miedzy 15 grudnia a 31 stycznia.

Kto przynosi prezenty?

Czy Wiecie, że każdy kraj ma swojego, niepowtarzalnego, oryginalnego Mikołaja?
W artykule Mikołaje i Mikołajki przeczytacie o zróżnicowaniu wśród mikołajowych tradycji na świecie.

Materiał „Boże Narodzenie dookoła świata” udostępniamy dzięki uprzejmości sklepu internetowego superprezenty.pl oraz Helen Doron English.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent