Ale Kino!

Ale Kino!

Ale-Kino
📖 Czyta się średnio w 10 min. 🕑

Jubileuszowa edycja to nie tylko filmy, a również koncert muzyki filmowej, nieme kino, przegląd animacji z misiami w rolach głównych. Będzie również okazja, aby podyskutować o filmie podczas FORUM KINA MŁODEGO WIDZA W POLSCE. Pedagogów zaprosimy na SEMINARIUM. Już dzisiaj pragniemy zaprezentować Państwu nasz program. Za parę dni pełny repertuar zostanie opublikowany na stronie internetowej www.alekino.com wraz z listą filmów, omówieniami i notami metodycznymi.

Ale Kino! to nie tylko filmy dla dzieci. To także ważne i frapujące kino o zróżnicowanej estetyce dla młodzieży i dorosłych. W tym roku podkreślamy to szczególnie wyborem dwóch kin festiwalowych: w Multikinie 51 przedstawimy obrazy dla dzieci, natomiast młodzież i dorosłych zapraszamy do Multikina Stary Browar.

KONKURS
Spośród wielu nadesłanych animacji krótkometrażowych, starannie wyselekcjonowaliśmy obrazy, które stanowią przegląd światowej animacji. W najważniejszej części programu, w KONKURSIE widzowie obejrzą m.in. Aport (reż. Dana Dorian, Wielka Brytania 2006), Białego wilka (reż. Pierre-Luc Granjon, Francja 2006), Cokolwiek (reż. Gísli Darri Halldórson, Islandia 2005), Domek na drzewie (reż. Darko Kreè, Chorwacja 2005), Małego (reż. Andreas Hykade, Niemcy 2006) znajdą się wśród nich również obrazy polskie, m.in., Dies Irae Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz, Alter Ego Jakuba Gryglickiego, Bywa za późno Filipa Grudziela czy Exit Grzegorza Koncewicza.

W KONKURSIE zaprezentujemy również trzy animacje pełnometrażowe: Elias i Królewski Okręt (Espen Fyksen, Lise I. Osvall, Norwegia 2007), Lotta z krainy wynalazców (Heiki Ernits, Janno Poldma, Estonia 2006) oraz doskonały film dla młodzieży i widzów dorosłych – Persepolis (Marjane Satrapi, Vincent Parannaud, Francja 2007).

Ponadto w KONKURSIE kilkanaście filmów aktorskich, m.in.: Czerwone jak niebo (reż. Cristiano Bortone, Włochy 2006), Dzieciaki z osiedla (Ylva Gustavsson, Szwecja 2006), Khadak (Peter Brosens, Jessica Woodworth, Belgia, Niemcy, Holandia 2006), Maharal. Zagadka talizmanu (Pavel Jandourek, Czechy 2007), Nadzieja (Stanisław MuchaPolska, Niemcy 2007), Na imię mam Elisabeth (Jean-Pierre Ameris, Francja 2006), Vanaja (Rajnesh Domalpalli, Indie, USA 2006).

Wszystkie filmy prezentowane w KONKURSIE będą walczyły o Złote, Srebrne i Brązowe Koziołki. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: dla filmu aktorskiego oraz dla animacji. Filmy będzie oceniało międzynarodowe Jury, w skład którego wejdą ludzie kina i znawcy filmu. Już tradycyjnie wybrane przez organizatorów obrazy zostaną poddane ocenie jury dziecięcego. Podczas Festiwalu swoją nagrodę, dla najlepszego aktora, przyzna również jury ZigZapa. Już za parę dni organizatorzy ogłoszą tegorocznego laureata Platynowych Koziołków.

Nie samym konkursem żyje Festiwal …

PANORAMA
W tym roku wyszukaliśmy dla naszych widzów znacznie więcej filmów niż może pomieścić program KONKURSU. Zaprezentujemy je w trzech panoramach. Do Multikinie 51 zapraszamy widzów najmłodszych na pięć filmów PANORAMY DZIECI: Łaskotki (reż. Kjell-Åke AnderssonSzwecja 2007), Mukhsin (reż. Yasmin Ahmad, Malezja 2006), Skok (reż. Petter Næss, Szwecja 2007), Skrzydlata siostrzyczka (reż. Michael Wikke, Steen Rasmussen,Dania 2006), U (reż. Grégoire Solotareff, Serge Elissalde, Francja 2006). Natomiast starsi widzowie będą mogli obejrzeć w Multikine Stary Browar w ramach PANORAMY MŁODYCH cztery różne, być może kontrowersyjne filmy dla młodzieży i dorosłych: Gucza. Pojedynek na trąbki (reż. Dušan Milić, Serbia 2006) Synowie (reż. Erik Richter Strand, Norwegia 2006), This is England (reż. Shane Meadows, Wielka Brytania 2006) oraz Wenus (reż. Roger Michell, Wielka Brytania 2006), który otworzy Festiwal w Multikinie Stary Browar. Również w tym kinie przedstawimy PANORAMĘ W STRONĘ DZIECIŃSTWA, czyli filmy, które ukazują dzieci w sytuacjach odbiegających od wyidealizowanego obrazu z familijnego kina. Nie ma tutaj miejsca na sielankę i błahe problemy, bohaterowie tych trzech filmów przedwcześnie zderzają się z dorosłością w wyniku niedojrzałości rodziców, śmierci bliskiej osoby czy patologicznych skłonności ojca. Gorąco polecamy filmy: Obrońca też jest w porządku (reż. Kim Rossi Stuart, Włochy 2006), Dwanaście i starczy (reż. Michael Cuesta, USA 2005), Sztuka płakania (reż. Peter Schønau Fog, Dania 2007).

Kontynuacje i nowości…

ALE KINO! Z PIŁKA

ALE KINO! POD CHOINKĘ

Pasjonatów footballu z pewnością ucieszy fakt, że w tym roku postanowiliśmy ponownie zaprezentować filmy piłkarskie, w nieco węższym przeglądzie ALE KINO Z PIŁKĄ! Kinomanów czeka niesamowite seans: najstarszy filmie o tej tematyce – Harry piłkarz (reż. Levin Fitzhamon, Wielka Brytania) z 1911 roku, który nie był wcześniej prezentowany w Polsce. Krótkometrażowy obraz będzie wyświetlany przy akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu Zbigniewa Łowżyła. Przeniesiemy się na początek XX wieku, żeby kibicować drużynie, której zawodnik został podstępnie porwany. Na podwójnym seansie widzowie obejrzą również film dokumentalny Michalela Apteda – Potęga gry (USA 2007). Twórca był oficjalnym dokumentalistą Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku. Z tego doświadczenia zrodził się pomysł, aby pokazać uniwersalny wymiar tego sportu na całym świecie. Kolejne wątki przenoszą widzów z Republiki Południowej Afryki, do Meksyku, USA, Niemiec, Argentyny, Iranu i pokazują niezmienne emocje, rywalizację i potęgę tej gry w różnorodnym kontekście społeczno-kulturowym. Marzenia o sportowej karierze pewnego chłopca z Menchesteru stanowią temat drugiego seansu Niesamowity Jimmy Grimble (reż. John Hay, Wielka Brytania, Francja 2000), po którym widzowie będą mogli porozmawiać z zawodnikami Klubu KKS Lech.

Zimowa atmosfera i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia już po raz drugi będą silnym kontekstem poznańskiego Festiwalu. Tym razem wzmocnionym o przegląd filmów o tematyce świątecznej. W ramach ALE KINO! POD CHOINKĘ zaprezentujemy filmy: Gdzie jesteś Święty Mikołaju? (reż. Igor Mołodecki, Polska 1996), Inwazja świąteczna (reż. Andrzej Maleszka, Polska 1996), Konik Świętego Mikołaja (reż. Mischa Kamp, Holandia 2005), Nieznana opowieść wigilijną (reż. Piotr Mularuk, Polska 2000) oraz Wieczór trzeciego króla (reż. Jerzy Moszkowicz, Polska 2003).

WYDARZENIA SPECJALNE

PRZEBOJE ALE KINO!

Program jubileuszowy oprócz najciekawszych nowości z całego świata będzie zawierał retrospektywę prezentowaną pod hasłem PRZEBOJE ALE KINO! przywołującą filmy, które znacząco wpisały się w historię imprezy. Na liście festiwalowych przebojów znalazły się takie filmy, jak: Cudowne dziecko (reż. Waldemar Dziki, Polska 1986), Ktoś taki jak Hodder (reż. Henrik Ruben Genz, Dania 2003), Przepowiednia żab (reż. Jacques-Remy Girerd, Francja 2003), Scyzoryk (reż. Ben Sombogaart, Holandia 1991). Są to obrazy, które szczególnie spodobały się festiwalowej publiczności. W ramach pokazu PRZEBOJE ALE KINO! 2008 obok znanych już odcinków Magicznego drzewa zostanie zaprezentowany fragment najnowszego, tym razem kinowego, filmu Andrzeja Maleszki. Będzie on opowiadał o zupełnie nowych przygodach, osnutych wokół wątku magicznego drzewa. Cały film na dużym ekranie będzie można zobaczyć już w przyszłym roku! Festiwal otworzą najpiękniejsze filmy animowane nagrodzone na 1. Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży. Pokażemy najmłodszym widzą bajki, które się nigdy nie starzeją, m.in. Czerwony kuferek (reż. Bogdan Nowicki, Polska 1969), Jak polowałem na lwa (reż. Władysław Nehrebecki, Polska 1967), Robociki (reż. Stanisław Dulz, Polska 1967).

MUZYCZNE PRZEBOJE ALE KINO!
W ramach pokazu MUZYCZNE PRZEBOJE ALE KINO! przedstawimy siedem filmów muzycznych z Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu oraz film Piotruś i wilk, który jest największą koprodukcją polsko-brytyjską w ostatnich latach. Obraz wyreżyserowała Suzie Templeton, natomiast lalki, cała scenografia oraz postprodukcja powstały w Polsce. Zdjęcia do filmu zrealizowano w studiu filmowym Se-ma-for w Łodzi. Światowa premiera odbyła się w londyńskim Royal Albert Hall, a od tego czasu obraz zebrał już wiele wyróżnień na międzynarodowych festiwalach, między innymi został nagrodzony Kryształem Annecy oraz Nagrodą Publiczności na tym najważniejszym festiwalu filmów animowanych. Film będzie prezentowany wraz z muzyką Sergiusza Prokofiewa na żywo w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego.

URODZINY MISIA USZATKA
W tym roku będziemy świętować 50 urodziny Misia Uszatka. Jego narodziny datuje się na 1957 rok. Powstał jako dzieło pracy dwóch artystów: pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora, Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo był patronem czasopisma „Miś”, następnie stał się bohaterem wielu książek tłumaczonych również na obce języki. Prawdziwą gwiazdą został jednak dopiero jako postać z animacji lalkowych, które wyszły ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Miś Uszatek szybko zawładnął wyobraźnią swoich widzów, podbił również serca dzieci w wielu krajach Europy.

Na przegląd filmów z różnymi bohaterami misowymi zapraszamy najmłodszych: przedszkolaków oraz dzieci z klas 1-2. W niedzielę, 9 grudnia pokazom będą towarzyszyły gry, zabawy i konkursy.

POKAZ SPECJALNY ZORGANIZOWANY WSPÓLNIE Z MUZEUM POWSTANIA POZNAŃSKIEGO – CZERWIEC 1956

Dzieci chwały
reż. Krisztina Goda
Węgry 2006

Rok 1956. Powiew wolności dociera z Polski, z Poznania na Węgry. Młody, odnoszący sukcesy sportowiec, Karcsi, podobnie jak setki tysięcy Węgrów bierze udział w antysowieckiej rewolucji, która rozgrywa się na ulicach Budapesztu. Początkowo jest to dla niego wyłącznie przygoda, gdy jednak poznaje porywczą Viki, pod jej wpływem staje po stronie powstańców, z bronią w ręku. Po odwrocie Armii Czerwonej wydaje się, że powstanie odniosło sukces. Węgry deklarują neutralność i wystąpienie z Układu Warszawskiego. Karcsi dołącza do narodowej reprezentacji w piłce wodnej, która na Olimpiadzie w Melbourne walczy o złoty medal. W tym samym czasie powracające odziały radzieckie rozpoczynają pacyfikację Budapesztu.

WIELKA PRZYGODA Z FILMEM
Pokaz filmów zrealizowanych przez uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Wielka Przygoda z Filmem to całoroczne warsztaty organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Młodzież pod opieką artystyczną znanych polskich reżyserów i dokumentalistów realizuje własne filmy. Zajęcia umożliwiają poznanie podstaw warsztatu, techniki i technologii realizacji filmu, pozwalając na kontynuowanie swoich zainteresowań indywidualnie lub w amatorskich klubach filmowych. Dotychczas warsztaty prowadzili m.in.: Tomasz Dettloff, Jacek Filipiak, Mikołaj Haremski, Stanisław Jędryka, Krystyna Krupska-Wysocka, Stanisław Lenartowicz, Igor Mołodecki, Jerzy Moszkowicz, Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, Michał Rosa, Wiktor Skrzynecki.

Filmy zrealizowane podczas warsztatów wędrują po wielu festiwalach. Twórcy filmów Obcas i Plankt z zeszłorocznych warsztatów mogą być dumni – ich obrazy został zaproszone na 10 Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Auburn w Australii. Film Obcas stanie również do konkursy na XI Międzynarodowym Festiwalu Telewizji dla Dzieci w Barcelonie.

W ramach pokazu zostaną również zaprezentowane filmy z warsztatów dla młodzieży organizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka, Centrum Kultury ZAMEK oraz obraz Krok do marzeń według scenariusza Taidy Kamińskiej, laureatki konkursu organizowanego przez telewizję ZigZap – „Scenariusz 2006”.

GALA FESTIWALU
WCZORAJ BYŁO KLAWO, DZISIAJ JEST SUPER

Na zakończenie jubileuszowego Festiwalu organizatorzy przygotowali coś wyjątkowego: koncert piosenek z polskich filmów dla dzieci i młodzieży w autorskiej interpretacji Marysi Peszek. Wielbicieli muzyki filmowej zapewniamy, że w repertuarze dla najmłodszych znajdzie się wiele doskonałych utworów – w końcu dawniej muzykę do polskich filmów tworzyli najlepsi. Zapraszamy do wysłuchania odkurzonych przebojów sprzed lat. Kto wie, może po festiwalowym koncercie ponownie zaczną bić rekordy popularności.

SEMINARIUM I FORUM
Pedagogów zapraszamy na towarzyszące Festiwalowi seminarium PRAKTYCZNE ASPEKTY „FILMOWEJ” PRACY NAUCZYCIELA, a wszystkich zainteresowanych dyskusją i wymianą poglądów na FORUM KINA MŁODEGO WIDZA W POLSCE.

INFORMACJA I ORGANIZACJA WIDOWNI
Tatiana Kauczor, organizator widowni udzieli informacji dotyczących programu, rezerwacji miejsc, zakupu biletów oraz spotkań z twórcami.

Centrum Sztuki Dziecka, tel. 061 64 64 479, 605 629 682, e-mail: szkola@alekino.com.

Od 15 listopada rezerwacja miejsc i sprzedaż biletów

Multikino 51: Katarzyna Dolata, tel. 061 834 48 48, tel. kom. 502 555 987, e-mail: poznan51@multikino.pl.

Multikino Stary Browar: Beata Twardowska, tel. 0-61 624 13 03, tel. kom. 513 111 929, e-mail: starybrowar@multikino.pl.

Wszystkie informacje będą sukcesywnie zamieszczane na stronie internetowej http://www.alekino.com.

ORGANIZATORZY
Centrum Sztuki Dziecka, Multikino

MECENAT
Miasto Poznań, PISF

PARTNERZY
ZigZap, Novotel Poznań Centrum, KKS Lech, Stary Browar

PATRONI MEDIALNI
GW, AMS, TVP1, TVP Kultura, TVP 3, Trójka Polskie Radio, Radio Merkury, STOPKLATKA, MIASTO DZIECI, IKS

10.11.2007 r.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent