17 filmów dla dzieci na Halloween

Wielu rodziców zastanawia się, jak podejść do tematu Halloween. Nie da się ukryć, że to święto weszło już na stałe do naszego kalendarza i większość dzieciaków chciałaby w jakiś sposób wziąć udział w różnych aktywnościach z dynią w tle. Jeśli wypuszczenie dziecka na dwór w poszukiwaniu słodyczy to nie Wasza bajka, zaproponujcie mu wspólne obejrzenie filmu w temacie strachów i magii.

Warto rozważyć nie tylko najnowsze kasowe produkcje, ale sięgnąć do lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, jest tam parę perełek. Oto nasze propozycje:

 • Casper (1995)

Doktor Harvey (Bill Pullman), specjalista od spraw paranormalnych wprowadza się wraz z córką Kat (Christina Ricci) do wielkiego opuszczonego domu, aby na prośbę jego nowej właścicielki pozbyć się duchów, które nawiedzają posiadłość. Kat poznaje Caspra i zaprzyjaźnia się z nim. Wkrótce ojciec, córka i nowi znajomi – duchy, razem usiłują wygnać chciwą właścicielkę. „Casper” to piękny, trzymający w napięciu film, który uczy, że przyjaźń nie zna granic.

casper duszek

 

 • Miasteczko Halloween (Disney 1998)

Nasza młoda bohaterka Marnie dowiaduje się, że jest czarownicą. Musi rozpocząć szkolenie zanim skończy 13 lat, inaczej moc przepadnie.  W szkoleniu chce jej pomóc babcia Aggie, której dziewczynka i jej rodzina pomogą uchronić rodzinne miasto Halloweentown walcząc z nadprzyrodzonymi mocami.

Halloweentown

 

 • Pogromcy Duchów (1984)

Trzej zwolnieni z uniwersytetu profesorowie zakładają firmę pod nazwą „Ghostbusters” i wykorzystują swoją wiedzę na temat zjawisk paranormalnych walcząc z duchami, które opanowały miasto. Trochę straszny, ale bardzo zabawny. No i doborowa obsada!

Ghostbusters ghostbusters original ghostbusters

 

 • E.T. (1982)

Na liście filmów o niewytłumaczalnych zjawiskach nie może zabraknąć opowieści o przesympatycznym stworze z obcej cywilizacji, który przez przypadek zostaje na Ziemi i za wszelką cenę chce wrócić na rodzinną planetę. Film ma swoje lata (małą przyjaciółkę E.T. gra siedmioletnia Drew Barrymore!), ale jest absolutnie nieśmiertelny.

 

 • Harry Potter (2001)

Filmem, który musi przyjść na myśl w czas duchów i czarownic, jest Harry Potter. Są tu czary, magiczne stwory, czasami bardzo mroczna atmosfera i dziecięcy bohaterowie. W pierwszej części, „Harry Potter i kamień filozoficzny”, poznajemy głównego bohatera i wraz z nim przeprowadzamy się od znienawidzonego wujostwa do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Tam Harry poznaje swoją przeszłość i rozpoczyna walkę ze złym i strasznym czarodziejem Voldemortem.

halloween harry potter october harry potter and the philosophers stone the philosophers stone

 

 • Niekończąca się opowieść (1984)

Zostając w świecie magii gorąco polecamy kolejny film warty „odkurzenia”. Pewna tajemnicza książka otwiera przed Bastianem bramę do innego świata. Mały chłopiec okaże się jedyną osobą, która może uratować piękną księżniczkę i cały świat Fantazji, któremu zagraża Nicość.

 

 • Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005)

Wallace i jego niezastąpiony towarzysz Gromit zakładają firmę, która w humanitarny sposób pozbywa się królików buszujących w okolicznych ogródkach. Jednak to nie króliki są największym zagrożeniem dla dorocznego konkursu warzyw. W miasteczku pojawia się… Królikołak, ale nic nie jest takie, jak się wydaje. Ten film to wspaniała zabawa dla małych i dużych!

fuck over aardman nick park wallace gromit

 

 • Hokus Pokus (1993)

Trzy skazane na śmierć czarownice po trzystu latach wracają do świata żywych. Dzieciaki z Salem muszą powstrzymać wiedźmy przed urzeczywistnieniem niecnych planów. Zabawny, ale też czasami straszny. Wspaniała rola Bette Midler.

Hokus Pokus kadr z filmu

 

 • Straszny Hotel (1997)

Reporter Buzzy wraz z siostrzenicą Anną przybywają do luksusowego hotelu, w którym 60 lat wcześniej w wypadku windy zginęło 5 ludzi i od tego czasu błąkają się tam jako duchy. Buzzy próbuje rozwiązać zagadkę i uwolnić hotel od duchów. Dzięki starszej pani, Abigail, wie co należy zrobić…

Hotel strachu plakat

 

 • Koralina (2009)

Trochę straszny, raczej dla starszych dzieci. Koralina wraz z rodzicami mieszka w starym domu. Czuje się zaniedbywana i kiedy odnajduje ukryte przejście, przedostaje się do równoległego świata, który wydaje się idealny. Sytuacja zaczyna być niebezpieczna, kiedy Druga Matka chce, by Koralina została na zawsze…

movie smile coraline

 

 • Rodzina Addamsów (1991)

Halloween nie może obejść się bez tej najstraszniejszej, a zarazem bardzo sympatycznej rodzinki. Są groby, dziwne stwory, krew, no i dawno zaginiony wujek Fester… Odrobina strachu, trochę wzruszenia i mnóstwo zabawy!

poison wednesday addams addams family

 

 • Nawiedzony Dwór (2003)

Agent nieruchomości Jim przyjeżdża wraz z rodziną do rezydencji, która okazuje się nawiedzona. Są duchy, demony i szkielety, przed którymi nasi bohaterowie muszą uciekać. No i bardzo często obecny w amerykańskich filmach obraz ojca, który pod wpływem zdarzeń zdaje sobie sprawę, że rodzina jest najważniejsza – w tej roli niezastąpiony Eddie Murphy!

Nawiedzony dom kadr

 

 • Gremliny rozrabiają (1984)

Z myślą o trochę starszych dzieciakach proponujemy odgrzebać ten kultowy obraz. Przy dzisiejszej technologii kręcenia filmów grozy, ten film będzie bardziej zabawą niż horrorem. Prześliczne, puchate stworzonka w pewnych okolicznościach zmieniają się w hordę złośliwych potworków, które terroryzują miasto. Kult.

gremlins

 

 • Hotel Transylwania (2012)

Mavis, córka Drakuli, dorasta w zbudowanym przez ojca hotelu dla potworów, które chcą uciec przed strasznym światem ludzi. Mavis chciałaby wyrwać się z hotelu i poznać świat. Podczas jej 118 urodzin w hotelu pojawia się 21-letni Jonathan. Pomimo rad swojego ojca, który ostrzega ją przed ludźmi, Mavis zakochuje się w chłopcu, co wywołuje lawinę kłopotów.

hotel johnny fangirl jonathan hotel transylvania 2

 

 • Księga życia (2014)

Piękny, wizualnie wyjątkowy film o młodym Manolo, który musi wybierać pomiędzy spełnieniem oczekiwań swojej rodziny a pragnieniami serca. Wyrusza w niezwykłą podróż, podczas której stawi czoła swoim największym obawom próbując znaleźć swoje miejsce na ziemi.

księga życia

 

 • ParaNorman (2012)

Nad miasteczkiem Blithe Hollow wisi klątwa. Młody chłopak Norman, który potrafi rozmawiać ze zmarłymi, musi uchronić miasto przed skutkami klątwy i zombie. Pomaga mu przyjaciel Neil, który jako jedyny wierzy w jego nadprzyrodzone zdolności, oraz paczka niecodziennych znajomych. Film grozy dla młodszych, ale nie najmłodszych widzów…

Paranorman kadr

 

 • Straszny Dom (2006)

Film na Halloween i o Halloween. Trójka przyjaciół odkrywa, że dom po przeciwnej stronie ulicy żyje i pochłania wszystko i wszystkich, którzy znajdą się w jego pobliżu. Dzieciaki próbują podzielić się tą informacją ze starszymi, ale nikt im nie wierzy. Sekret tajemniczego domu uda im się odkryć w noc Halloween.

 

 

Barbara Krawczyk

Barbara Krawczyk

Mama Mileny. Z wykształcenia filolog. Z przyjemnością poświęca czas na pracę w Mieście Dzieci. Prywatnie wielbicielka pięknych miast, dobrej książki i muzyki klasycznej oraz bardzo zaangażowana właścicielka upartego rudego teriera. ZOBACZ TAKŻE:filmhalloween